Ohlédnutí za mistrovstvím Evropy v tanci na vozíku

| Tanec |Text:Martina Henrichová Foto:Taneční svět

O víkendu 28. – 30. října 2022 se v kongresovém sále Clarion Congress Hotel v Praze konalo historicky první mistrovství Evropy Para Dance Sportu pořádané v České republice.

Prague 2022 Para Dance Sport European Championships zorganizoval Czech Para Dance Sport SUT a Svaz učitelů tance ČR. Spolupořadatelem byla MČ Praha 9, jejíž starosta Mgr. Tomáš Portlík poskytl celému mistrovství záštitu.  Sportovní klub vozíčkářů Praha se stal hrdým partnerem akce, která byla pořádána pod hlavičkou Mezinárodního paralympijského výboru a které záštitu poskytl i Český paralympijský výbor prostřednictvím svého předsedy p. Zbyňka Sýkory.

Soutěžilo se ve všech hlavních disciplínách Para Dance ve standardních a latinskoamerických tancích. Náš klub a Českou republiku reprezentovali v kategorii standardních tanců Karolína Dvořáčková spolu s Janem Kohoutem a v kategorii latinskoamerických tanců Marcela Řasová a Jan Beránek. Členka našeho klubu Marcela Řasová soutěžila také v kategoriích Single Women a Single Freestyle. V kategorii Freestylu Marcela předvedl sólové vystoupení na skladbu Vltava, jehož choreografii vytvořila společně s Vítězslavem Rázkem.

Celým třídenním mistrovstvím nás moderátorsky provedli Petr Janáček a Jitka Šofrová Wallischová. V porotě usedli například Peter Vidašič ze Slovenska, Joanna Ziomek z Polska, Pippa Roberts z Malty a další světově uznávaní tanečníci.

Mistrovství se zúčastnilo celkem 72 tanečníků z patnácti zemí Evropy a Blízkého Východu. Nejúspěšnější tanečnicí se stala trojnásobná mistryně světa Helena Kašická ze Slovenska, která si domů odvezla 1 zlatou medaili a 4 stříbrná umístění. Velmi úspěšný byl také tým Izraele se svými tanečníky Margalit Tomer a Chalaf Orel či tým Ukrajiny.

Reprezentanti SKV Praha Jan Kohout a Karolína Dvořáčková se v kategorii COMBI STT umístili na sedmém místě těsně před branami finále. Marcela Řasová a Jan Beránek reprezentující klub Fuego Říčany se v kategorii Combi Latin umístili na páté pozici.

V sobotu 29. 10. 2022 od 19:00 se v rámci šampionátu v hotelu Clarion konal Gala večer, během něhož se představili výherci již proběhnuvších kategorií ME. Diváci mohli zhlédnout také finále pohárové soutěže ve standardních tancích či vystoupení šestinásobných mistrů Itálie Davide Fumagalli a Debora Macaluso.

V neděli 30. 10. se hned po skončení mistrovství Evropy konalo ještě Mistrovství ČR Para Dance Sport. Novými mistry ČR v LAT - Para Dance Sport se stali Jan Beránek a Marcela Řasová. Druhé místo obsadili loňští mistři ČR Rostislav Vyhnálek a Zuzana Chalupová.

Během celého mistrovství vládla nádherná atmosféra, kterou vytvořili nejen soutěžící svými ohromujícími výkony, ale také diváci svým srdečným povzbuzováním. Také Gala večer přinesl výjimečný zážitek. Po vypjaté atmosféře soutěže opadl ze soutěžících stres a rázem byl parket plný tanečníků ať už na vozíčku nebo bez něho a všichni se báječně bavili.

O své zážitky a dojmy se s námi podělila Marcela Řasová, členka SKV Praha a účastnice šampionátu:

„Díky tomu, že jsme se na soutěži ve Frankfurtu spolu s Honzou Beránkem nominovali v Combi Latin a na soutěži v Košicích jsem se nominovala do Single Conventional a Freestyle, doslova jsem protančila celý prodloužený víkend. Bylo to úžasné. 28. října, v den výročí vzniku České republiky jsem tančila Freestyle na skladbu Vltava a toto spojení bylo až magické a ohlasy též. V sobotu jsem soutěžila v Singlu. Je to krásná disciplína, kdy si mohu užívat spojení hudby, pohybu a možnost pohybu v prostoru na vozíku v plné míře a zároveň zde chybí jistota druhého tanečníka. Vzhledem k tomu, že Freestyle i Single jsem si na soutěži vyzkoušela teprve podruhé, šlo především o získávání zkušeností, ale i tak to pro mě byl skvělý zážitek. Na závěr sobotního dne jsem si Single a Freestyle ještě v rámci Galavečera zopakovala a pak už jsem se spolu s ostatními vrhla do víru tance. Vrcholem soutěže pro mě byla nedělní Latina spolu s Honzou. Bohužel nervozita a únava zabránily tomu, abych předvedla takový výkon, jaký jsem na trénincích dokázala. Ale už to, že jsme se dokázali na mistrovství Evropy nominovat, je úspěch. Závěrem dne bylo mistrovství České republiky a je mi velkou ctí a potěšením, že se náš pár stal Mistry ČR.

Celé mistrovství pro mě bylo krásnou novou zkušeností a příjemným zážitkem. Organizace byla skvělá a pomoc členů SKV nedocenitelná. Na atmosféru plnou nadšení, sounáležitosti a lásky k tanci jen tak nezapomenu.“

Jsme nesmírně hrdí nejen na naše tanečníky a jejich skvělé výkony, ale také, že jsme mohli být partnery této unikátní akce. Věříme, že jsme celé Evropě dokázali, že Česká republika má na poli Para Dance Sport své čestné místo. Czech Para Dance Sport SUT si zaslouží velké uznání za celou organizaci akce. Děkujeme všem partnerům, našim dobrovolníkům, kteří v průběhu celé akce pomáhali a všem, kteří se na mistrovství jakkoliv podíleli. V neposlední řadě děkujeme Tanečnímu světu za překrásné fotografie.