Pomozte SKV Praha odkazem ve své závěti

Víte, že můžete hendikepovaným sportovcům pomoci i prostřednictvím závěti? Jakákoliv částka, kterou na SKV Praha věnujete, přispěje na asistenci, na sportovní akci či pomůže dále naplňovat poslání Sportovního klubu vozíčkářů Praha.

Co Vás může zajímat ohledně dědictví

Jakým způsobem je možné darovat část dědictví?

I když je sepsání závěti relativně jednoduchý úkon, doporučujeme poradit se s notářem.

Odkázat majetek nebo část, pro kterou se rozhodnete, je možné několika způsoby:

1. prostřednictvím závěti

2. prostřednictvím dědické smlouvy

3. prostřednictvím odkazu

Chci podpořit SKV Praha prostřednictvím závěti. Jak to mám udělat?

Pokud se rozhodnete pro podporu SKV Praha, záleží jen na Vás, jaký způsob z výše popsaných možností si vyberete. V každém případě doporučujeme konzultaci s notářem.

Údaje pro jednoznačné určení naší organizace jsou následující:

Sportovní klub vozíčkářů Praha, z.s.

zapsaná ve Spolkovém rejstříku, vedeném u Městského soudu v Praze, sp. Zn. L 2478

Sídlo: Ovčárská 471, 108 00 Praha 10 - Malešice

IČO: 430 01513

Musím odkazovat celý svůj majetek?

Odkázat můžete celý svůj majetek či jeho část. Záleží jen na Vašem rozhodnutí. Odkázat lze peníze i nemovitý majetek (auto, umělecká díla, autorská práva, životní pojištění). Z daru na dobročinné účely se neplatí žádná daň.

  • Kdo po mně dědí, pokud nesepíši závěť?

Pokud nesepíšete závěť, dědí podle nového občanského zákoníku dědicové, kteří jsou rozděleni do šesti dědických tříd. První třídu tvoří nejbližší rodina (děti a manžel/ka). Pokud nemáte nikoho z této dědické skupiny, dědí vzdálenější příbuzní z dalších dědických tříd. Nevlastní děti a nevlastní sourozenci nejsou zařazeni v žádné dědické třídě. Mohou být však zařazeny do druhé či třetí dědické třídy jako tzv. spolužijící osoby, pokud žily nejméně rok před smrtí zůstavitele spolu s ním ve společné domácnosti.

  • Mohu někoho v závěti vynechat?

Není možné ze závěti vynechat takzvané neopomenutelné dědice. Když je vynecháte, neznamená to neplatnost závěti, ale neopomenutelní dědicové musí dostat jejich povinný díl: nezletilí potomci alespoň ¾ jejich zákonného dědického podílu, zletilí alespoň ¼. Výjimkou je případ, kdy své potomky vydědíte.

  • Mohu sepsat závěť společně s manželem/manželkou?

Společná závěť více lidí je neplatná. Pokud by manželé chtěli sepsat závěť, musí tak učinit každý zvlášť.

  • Co se stane s mým majetkem, pokud nemám dědice a nesepíši závěť?

Zemře-li člověk bez zanechání jakýchkoliv zákonných dědiců a zároveň nesepsal za svého života závěť, dědictví připadá státu jako tzv. odúmrť.

  • Mohu odkazovat majetek, který patří do společného jmění manželů?

Pokud má zůstavitel manžela/manželku, získává partner zůstavitele polovinu majetku ze společného jmění manželů. Teprve poté se dědí část majetku, která náležela jen zůstaviteli.

  • Kolik stojí sepsání závěti u notáře?

O sepsání závěti můžete požádat kteréhokoli notáře. Notářovi za sepsání závěti a uložení v Centrální evidenci závětí zaplatíte částku, která nezávisle na hodnotě majetku činí 1.800 Kč bez DPH. V evidenci může notář zaevidovat i závěť, která nebyla sepsána přímo s ním. Za úschovu a evidenci zaplatíte notářovi 1.100 Kč bez DPH.

  • V případě, že sepíši závěť ve prospěch SKV Praha, může si stát dělat nárok na dědickou daň?

Podle zákona je od dědické daně osvobozeno nabytí majetku, které je určeno na zabezpečování činnosti v oblasti výchovy a ochrany dětí a mládeže, vývoje a vzdělávání, vědy, výzkumu, školství. O vyměření a placení dědické daně rozhoduje vždy v konkrétním případě příslušný finanční úřad.

  • Mohu změnit jednou napsanou závěť?

Ano, svou závěť můžete kdykoli změnit, odvolat či zrušit sepsáním nové závěti.

  • Mohu odkázat nemovitý majetek, umělecké dílo, předmět nebo výtěžek z životního pojištění?

V případě odkázání nemovitého majetku je třeba věc co nejvíce konkretizovat, aby nemohla být zaměnitelná s ničím jiným. Tímto způsobem je možné odkázat byt, dům, auto, umělecké dílo, výtěžek ze sjednaného životního pojištění atd.

Pro informace o dědickém řízení doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného notáře, který je osobou nejpovolanější a zajisté Vám rád poradí.

Pokud si přejete získat již podrobné informace o konkrétním dědickém řízení, sepsání nebo změně Vaší závěti, doporučujeme obrátit se na notáře v místě Vašeho bydliště. Např. https://www.nkcr.cz/seznam-notaru

Pokud si přejete získat více informací o naší práci a možnostech podpory projektů SKV Praha, kontaktujte nás na e-mail: fundraising@skvpraha.org