Světový ranking v Polsku

| Orientační závod |Jana Kosťová, foto: Natasza Figiel

O víkendu 27-28.8. vyrazili Pavel Šprynar a Jana Kosťová do Polska na WRE (součást světového rankingu) závody v trail orienteeringu – v sobotu TempO, v neděli PreO.

Opět nebyla nouze o zážitky. Hned na příjezdu do ubytování jsme zůstali viset v prý čerstvě opraveném výtahu. Naštěstí majitel pronajímaného bytu nelenil, do výtahu se s námi necpal, a mohl tak dveře výtahu zvenčí nakonec úspěšně otevřít. Opraváři pak vzali vážně páteční večerní telefonát a výtah opravili obratem znovu, takže jsme nakonec víkend netrávili ve druhém patře novostavby s výhledem na místní Lidl, ale mohli jsme vyrazit vstříc dobrodružstvím v lese.

Závody se konaly kousek na sever od Katovic. Tým Maciej a Kasia Urbaniak spolu s Adamem Stalkou – všichni jinak elitní polští závodníci – vzali do rukou výzvu uspořádat své první větší závody zařazené do WRE – světového rankingu. Sešlo se nakonec celkem téměř 80 závodníků, především z Polska (protože se jednalo současně i o mistrovství Polska), ale i několik Čechů, Ukrajinců, Italů, Norů, nebo třeba Fin, Brit a Maďar.

Sobotní TempO představilo 7 stanovišť, každé s pěti úkoly. Pestrý terén byl velkou výzvou – nejen při řešení úloh, ale i při zdolávání úseků mezi stanovišti. Tentokrát byly elektropohony už skoro málo, v některých místech byla prostě nutná další asistence, aby se člověk úplně nevyklopil z káry, nebo zvládl vyjet kus klouzavé kamenité cesty. Pavel si i trochu vypiloval pády, ale žádné drama se nekonalo, všichni to přežili ve zdraví. Oba (Jana i Pavel) jsme se shodli, že bychom na taková stanoviště potřebovali víc času, ne pár vteřin, ale to je prostě náš „hendikep“ – za špičkou v tomto my z P kategorie prostě zaostáváme víc a víc, chybí nám rychlé a přesné čtení terénu a mapy, a hlavně asi i zkušenost z terénu jako takového. Špička chyby dělá také, ale rychleji a méně. Jana nakonec skončila 26., Pavel 45. (z celkem 65. účastníků).

Na neděli bylo přichystáno PreO – klasická trať, s 2 časovkami, 30 úlohami a limitem pro P kategorii 2h 20 min. Oproti Open jsme měli o skoro 40 min delší čas a varování od advisora, že ty cesty nebudou jednoduše sjízdné. Moc jsme se těšili. Nakonec ale musím konstatovat, že nedělní trať byla vlastně lepší, než ta sobotní. Lesní pěšina, ne moc široká, naštěstí všem předpovědím nevyšly plány a ve finále nám ani nezapršelo (ještě že tak asi, pořádnou průtrž jsme si pak zažili na dálnici cestou domů). Takže se to dalo zvládat celkem snesitelně až na pár drobných úseků. Tam ale měli pořadatelé nachystanou extra asistenci, která nám stála za zády a pomáhala to zvládat.

Závod byl jinak krásně těžký, ale snesitelně, byla to výzva po všech stránkách. I tak nás chyby mrzí a člověk by jich rád udělal příště méně. Jak jinak.. Jana obsadila nakonec moc pěknou 13. příčku, Pavel 46. (z celkových 77 závodniků bez rozdílu kategorie). Po vytřídění P kategorie bylo pořadí Jana 1., Pavel 5. (v P kategorii nás bylo celkem 14).

Děkujeme našim SKVělým partnerům, díky kterým můžeme realizovat tyto tolik potřebné závody a sbírat nové zkušenosti. Bez nich bychom se nebyli schopni posouvat dál a – snad – i výš.

Další závody: Slovinsko, Menina Planina, 10-11.9.2022 (opět WRE)