Mistrovství světa 2016 - Strömstad

| Orientační závod |Bohuslav Hůlka

Tři hendikepovaní závodníci (Jana, Pavel a Bohouš) reprezentovali ČR na MS ve Švédsku - nejvyšší soutěži trail orienteeringu.

Strömstad se nachází v Z cípu Švédska, tedy v oblasti, se kterou jsme se zatím nesetkali, na rozdíl od mnoha závodníků, kteří v těchto terénech absolvovali závody loni. 

Mohli jsme ale spoléhat na osobu Libora Forsta, který měl jako Event advisor celý závod na starosti a o jehož pečlivosti a svědomitosti jsme neměli pochybnosti.

Týden začal klasicky - modelovým závodem. Ten slouží k tomu, abychom se seznámili s terénem, s mapou, stavitelem závodů a měli tak příležitost srovnat šance se závodníky, kteří žádné modely nepotřebují :-)

Tento model byl jedním z nejtěžších a nejzajímavějších, které jsem kdy zažil. A krátká přeháňka nás připravila na severské počasí, které nemělo být tak slunečné, jak původně slibovala předpověď. 

TempO

Úterního závodu TempO se účastnila jen Jana a naši tři nehendikepovaní závodníci - mistr Evropy Pakuo, JirKa a Magda. Já s Pavlem jsme střízlivě zhodnotili naše schopnosti a rozhodli se ušetřit za startovné. 

Do finále postoupili oba pánové, ale fenomenální úspěch se zopakovat nepodařilo, my ostatní šetříme síly na středu - první klasický individuální závod.

Klasika 1. den

Podobně jako model se i tento závod odehrál na ostrově Saltö, v místní přírodní rezervaci. Mohli bychom tedy obdivovat houby, kameny, skály a v poslední části závodu i moře, jen kdybychom se nemuseli soustředit na mapu, busolu a lampiony. 

Celkové výsledky jsou určené součtem dvou závodních dní. Na dosažení medailového umístění je potřeba v kategorii Open jít bez chyby nebo skoro bez chyby, v kategorii Para by možná stačilo udělat nanejvýš dvě chyby, jak se to stalo Janě, která se sice ocitla na 4. průběžném místě, ale s minimální ztrátou.

Já s Pavlem jsme se rozdělili o 19. místo, naši přátelé z kategorie Open byli ještě smutnější. 

Klasika 2. den

Už na druhý model jsme se přesunuli do kopců, do oblasti větrných elektráren Tolvmanstegen. Hezká krajinka, plná skalek, vřesů, stromků a opět hub. Model byl trochu slabší částí závodů - trochu jsme postrádali jinak poskytované asistenty a také sluníčko. Nakonec i mapa občas trochu zazlobila, ale to se na modelech stává skoro vždy.

Druhý závodní den znamenal více než tři hodiny závodění s 28 kontrolami. A i když předpověď říkala 28°C, tak nakonec došlo i na bouřkovou přeháňku, tedy něco jako když na Vás vylijí pár kbelíků studené vody.

Jana udržela stabilní výkon, který bohužel jen velice těsně nestačil na medaili, ale 4. místo je ukazuje, že Jana stabilně patří do nejužší světové špičky. To se o mně ani Pavlovi říci nedá - umístění ve druhé desítce znamená průměrné výsledky, a to my bychom si představovali výsledky aspoň mírně nadprůměrné :-)

Štafety

Povzbuzeni stříbrem z ME jsme do štafet šli s tím, že se popereme o medaili. Bohužel, tentokráte to nevyšlo, ale to je nakonec v tomto sportu typické, není každý den posvícení a na každém závodě se najde nějaký mistr, který se utne a udělá tak radost všem ostatním :-)

Hodnocení:

Jana Kosťová shrnula své dojmy takto: "Do Švédska jsem jela s celkem velkými očekáváními - SEA (Libor Forst, senior event advisor - pozn. BH) byl zárukou, že se budeme moci spoléhat na mapu a těšit se na zajímavé ale řešitelné úkoly. Pár drobných zaváhání v klasickém závodě mi ale nakonec zajistilo až bramborovou medaili, domácí Švédi naopak nezaváhali a zopakovali jsme si tak do určité míry výsledky z ME. Zbývala relativně velká naděje v Para štafetách - Bohouš s Pavlem podali svůj nejlepší výkon za celé MS, já naopak vinou nepozornosti svůj nejhorší - a odsunula jsem nás tak až na pátou pozici. Celkově vzhledem k vlastním očekáváním to pro mě bylo spíše zklamání, i když jinak byly závody ve Švédsku fakt moc pěkné, terény skvělé a obtížnost úloh tak akorát. Tak snad za rok, v Litvě."