Prachov a Kunětická hora - Evropský pohár 2014

| Orientační závod |Jana Kosťová

O víkendu 18. - 19. 10. 2014 se v České republice konal jeden z historicky největších závodů v trail orienteeringu u nás – závěrečná dvě kola druhého ročníku Evropského poháru.

Ve startovce bylo 135 závodníků ze 16 zemí, mezi nimi v některých případech i několikanásobní mistři světa a Evropy. Závody byly současně mezinárodním mistrovstvím republiky v klasice trail-o a v TempO.

Organizátoři pro závody vybrali nádherné prostředí Prachovských skal na sobotu (1. etapa trail-o) a okolí Kunětické hory - přímo pod hradem se konala sobotní kvalifikace a v neděli potom finále TempO, pár kilometrů dál v golfovém areálu Dříteč pak v neděli druhá etapa klasiky. Závody připravoval tým našich nejzkušenějších závodníků Libor Forst s Tomášem Leštínským. Záruka kvalitních map a dobře a zajímavě postaveného závodu. Nezklamali.

Víkend to byl náročný, závodně naplněný po okraj a myslím, že nikdo nelitoval cesty do Česka. Počasí vyšlo na jedničku, tratě byly rozumně sjízdné, výsledky – pro některé velmi příjemné.

První etapa trailové klasiky v Prachovských skalách velmi sedla Jánu Furuczovi, Pavlovi Dudíkovi i mě, kterým se díky skvělému umístění v nabitém startovním poli podařilo získat body do Evropského poháru (bodovaných  je prvních 26 míst za každou etapu). Druhý den prokázali stabilní výkonnost oba pánové, výborný výsledek udělala Hanka Doležalová (šla trať bez chyby) a Mirek Slovák s Dušanem Furuczem (jedna chybička), mě se naopak nedařilo (4 chyby). Asi mi nedělají dobře brzké ranní starty :-) V celkovém součtu obou dnů pak byly vyhlášeny výsledky MMČR v trailo:

Open

1. Furucz Ján (1. včetně. zahraničních účastníků)

2. Dudík Pavel (8.) - SKV Praha

3. Furucz Dušan (19.)

Para

1. Doležalová Hanka (2.)

2. Kosťová Jana (3.) - SKV Praha

3. Hůlka Bohuslav (6.) - SKV Praha

V sobotu i neděli se závodilo i o titul mistra republiky v disciplíně TempO (sprintová odnož trailové klasiky). Sobotní kvalifikace protřídila startovní pole a do finále pustila dle vyhlášených pravidel prvních dvacet jedna nejrychlejších závodníků. Mezi evropskou špičkou jsme se neztratili a do finále postoupili hned 4 čeští závodníci (Míra Slovák, Jirka Fišer, Pavel Dudík a moje maličkost) a Ján a Dušan Furuczové (bratia Slováci). Už to byl v tvrdé evropské konkurenci úspěch. Nedělní finále potom určilo naše konečné (tuzemské) pořadí :

1.Furucz Dušan (5.), 2. Furucz Ján (10.), 3. Kosťová Jana (12.)

(v disciplíně TempO se nerozlišuje kategorie Open a Para)

Celkově byly závody velmi vydařené ve všech směrech. Věřím, že po letošní zkušenosti k nám zahraniční závodníci pojedou velmi rádi i příští rok, kdy bychom měli opět organizovat dvouetapový závod Evropského poháru.

Závěrem už nezbývá než poděkovat našim asistentům, kteří tentokrát obětavě pomáhali nejen českým vozíčkářům (v kategorii Para bylo nakonec 19 závodníků, téměř všichni vozíčkáři, až na výjimky), a také našim sponzorům – zejména firmám Era a Teva, díky kterým můžeme zajistit účast našich členů i asistentů na závodech.