Orientační sezona zahájena

| Orientační závod |Jana Kosťová

13. - 14. 6. 2020 proběhl první letošní závod TrailO - MČR Dvůr Králové n.L. a Rudník.

Dvůr Králové n. Labem a Rudník se pro orienťáky staly prubířským kamenem. Letošní sezona byla zahájena až v červnu, a to skokem rovnýma nohama do MČR v PreO. Pořadatelé na nás byli ale hodní, a na rozjezd nám připravili nejprve TempO závod, v rámci Českého poháru. Snad jim byla odměnou účast téměř 30 závodníků!

rpt

Sobotu jsme zahajovali v lese u Dvora Králové. Pět stanovišť, pět úkolů na každém, les plný terénních tvarů (kupky, nosíky, jámy i jamky) by byl výzvou i pro klasický závod, kde máme času na čtení terénu a mapy relativně dost. Konečně jsme si ale mohli, po období online závodů a virtuální reality, užít 3D pohled do terénu. Zejména mně myslím hodně pomohla pravidelná účast v online závodech – konečné páté místo mezi 26 soupeři bez rozdílu hendikepu pro mne byl opravdu úspěch. Špatně se nedařilo ani Mirkovi Špidlenovi (14.).

Odpoledne na nás pak v tom samém lese, ale jiné jeho části, čekalo 26 kontrol a dvě časovky. Na startu se objevilo 31 závodníků, v naší P kategorii (pouze my s hendikepem) nás soupeřilo 7. Kontroly byly postavené podél cesty lemované kameny a skalkami ve svahu, moc pěkné a vůbec ne jednoduché. Chyb jsme nadělali všichni pár, mě to stačilo na 10. místo celkově, první v P. Průběžně, protože mistr republiky měl být určen součtem výsledků dvou závodů. Ten druhý nás čekal v neděli.

Měli jsme celkem štěstí, ač v jiných částech republiky zuřily bouřky a přívalové deště, ve Dvoře se ten správný kolotoč roztočil až v sobotu noci. A do rána byl zase klid. Nedělní tratě byly nepatrně rozmočené, ale s pomocí našich věrných asistentů, bez kterých bychom se ani tentokrát moc nepohli, sjízdné.

V neděli jsme se přesunuli pár km na sever do Rudníku na druhý závod, započítávající se do konečných výsledků o mistra republiky. Terén byl divočárna. Les protkaný neskutečným množstvím jam, jak rozvlněné moře, nepřehledný, posetý orienťáckými lampiony. Moje nervy! V půlce závodu jsem byla přesvědčená, že už mám na kontě minimálně 5-6 chyb. Celkem jsme řešili 27 úkolů, plus dvě časovky, a bylo to výživné. V cíli mne překvapilo, že ten výsledek nebyl zase tak tragický – pocity z lesa byly o mnoho horší. JEN 4 chyby nakonec byly hodně dobré skóre! Udržela jsem si v P kategorii prvenství, před Hankou Doležalovou a Mirkem Špidlenem.

Závody byly nakonec moc povedené. Skvělé potkání se po dlouhé době se skoro všemi, kteří se kolem trailu v Čechách i na Slovensku pohybují. Budeme teď mít zase chvíli pauzu, přes prázdniny, ale už se moc těším na září a závody ve Vrchlabí a dál!

Velké díky patří našim partnerům, kteří nám umožňují tyhle zážitky. Díky nim si mimo jiné můžeme dovolit vzít s sebou tolik potřebné asistenty, bez kterých by to tentokrát byl, troufám si říct, očistec.