FinnTrailO 2015

| Orientační závod |Bohuslav Hůlka, foto: Jarmo Koskela, Lauri Kontkanen,Sara Riihiaho a další

Velká část českého reprezentačního týmu vyrazila na orientační čtyřzávod, který se konal 1. - 3. 5. ve Finsku.

Páteční závod Kerava

Závod s 28 kontrolami, na časovky, které byly divácky velice atraktivní, postupovalo pouze prvních 13 závodníků. Počet kontrol společně s neprodlouženým časovým limitem pro vozíčkáře udělal závod hodně náročným. Naštěstí na trati se vždy objevil někdo ochotný, kdo s náročnými úseky pomohl. Obtížnost kontrol byla také naštěstí velká hlavně v první části, takže jsme se mohli v průběhu závodů "rozjet".

Z českých závodníků se nejlépe dařilo Pavlovi Kurfürstovi, který po časovkách obsadil páté místo. Na opačném konci jsem se umístil já, s 5 chybami v závěru závodu - nicméně mezi zúčastněnými vozíčkáři to nebyl tak špatný výkon a stačil na umístění v polovině výsledkové listiny (37. místo). Jana 20.

Sobota

Sobotní závody se skládaly z klasiky (24 kontrol + 2 časovky) i TempO (8 stanovišť). Oproti pátečnímu závodu přibyla velká část světové špičky (účastnili se závodníci z celé Evropy i z Japonska) a také Tomáš s Hankou. Klasický finský terén se skalkami a srázky a hlavně počasí potrápily více nebo méně každého.

Když jsme ráno studovali předpověď, někdo prohlásil: "Takže bude postupně víc a víc pršet a až budeme celí promoklí, začne do toho mrznout." Ta představa vozíčkáře uvězněného v ledové krustě byla při snídani legrační, ale úsměv nám během dne mrznul na tváři, a to doslova.

Dopolední závod navazoval na první část TempO, pak následoval přejezd a druhá část TempO.

Během soboty se výborně osvědčily bundy Husky, které jsme před nedávnem dostali darem. Ideální materiál pro podobný nečas.

Neděle

Nedělní počasí bylo jako vyměněné. Sice celkem chladno, ale slunce a výborná viditelnost vylepšovaly dobrou náladu při řešení 32 kontrol v parku u dominanty Espoo - vodárenské věže s restaurací a vyhlídkou.

Na prvních letošních závodech Evropského poháru, který je stále ještě neoficiální, se nejlépe dařilo Tomášovi Leštínskému, podle očekávání. Jana Kosťová skončila hned za úřadujícím mistrem Evropy i světa Michaelem Johanssonem, cože je také opravdu vynikající výkon. Já jsem v neděli bohužel doslova vybouchl a nezbývá než doufat, že takovým výkyvem směrem dolů jsem si vybral veškerou smůlu na dlouhou dobu dopředu.

Celkově byly závody intenzivní, extrémně obtížné a celková zátěž na fyzičku i psychičku nejlepší možnou generálkou před MS v Chorvatsku, které se koná už za necelé dva měsíce.