Závody handicapovaných lyžařů

| Lyžování |Tereza Markvá

Závody handicapovaných lyžařů na Lipně 28. – 30. 1. 2022

Rozhovor s Radkou Kučírkovou – předsedkyní Českého PARA sportu, který je spolu s SKV Praha spolupořádající organizací těchto závodů

 

O tomto víkendu se uskuteční lyžařské závody handicapovaných. Jste součástí projektu už od počátku?

S myšlenkou závodů přišla Ilča Pavlová a do projektu jsme vstupovali společně, tedy Český PARA sport a SKV Praha. Závody jsme chtěli pořádat už předloni na podzim, pak jsme posouvali termín na leden 2021, posléze na březen. Nakonec jsme byli nuceni i březnový termín zrušit. V říjnu jsme se vrhli do nových příprav a teď se závody uskuteční.

Už jste takové závody někdy organizovali?

Ano, dříve se pořádalo více lyžařských závodů, takže zde má lyžování dlouhou tradici. Bývaly doby, kdy bylo v republice i deset lyžařských oddílů a 30 startujících sportovců na Mistrovství ČR.

Co od závodů očekáváte?

Tímto závodem bychom chtěli opět nastartovat rozvoj lyžování a chtěli bychom přilákat nové, mladé sportovce, kteří by se lyžování začali věnovat na té sportovnější úrovni – nikoli pouze jako volnočasové aktivitě.

Závodů se měli zúčastnit také nevidomí sportovci, proč se tak nakonec nestane?

Ano, byli nahlášení tři lyžaři. Ale byli to začínající lyžaři v tom smyslu, že neměli vlastního vodiče, se kterým by byli sehraní. V době závodů už není prostor na nějaké sžívání. Nicméně po domluvě jsme se rozhodli, že pro ně připravíme výukový pobyt, protože je škoda jejich nadšení do lyžování nevyužít. Na druhou stranu to není úplně legrace – přeci jen sjezdové lyžování je rychlý sport a je potřeba, aby byl nevidomý s trasérem stoprocentně sehraný a nedošlo ke zranění.

Jak se shání finance na takou akci?

Je to těžké, obzvlášť v době epidemie je to velice obtížné. Určitě bych touto cestou chtěla zmínit Nadaci Charty 77, od které jsme dostali finanční dar. A dalším významným sponzorem akce je projekt Čtení pomáhá, který oslovila Míša Krunclová z SKV Praha.

Pokud by závody odhalily nějaký mimořádný lyžařský talent, máte ambici vyslat jej na mezinárodní závody?

Ono to není tak jednoduché. Vždy je třeba licence Mezinárodního paralympijského výboru na jednotlivou lyžařskou sezónu. A před startem musí sportovec absolvovat mezinárodní klasifikaci – zařazení sportovce do odpovídající klasifikační třídy dle typu a rozsahu postižení. Národní klasifikaci bude nyní zajišťovat Ilča Pavlová, iniciátorka projektu, která již jedno mezinárodní školení absolvovala. Pokud se najde talent, který by se chtěl lyžování věnovat na mezinárodní úrovni, určitě bychom jeho cestu na mezinárodní scénu podpořili.

Do budoucna tedy plánujete v pořádání závodů pokračovat?

Ano, chtěli bychom, aby z tohoto prvního ročníku vznikla nová tradice. Vize do budoucna je, že by se závody daly spojit i s tréninkovým kempem pro všechny „stojící, sedící a zrakově postižené.“ Ale uvidíme, jak se vydaří a osvědčí tento pilotní projekt.

Děkuji pěkně za rozhovor.