Olda Jelínek zabodoval u sousedů

| Lyžování |Olda Jelínek

Reportáž našeho nejlepšího závodníka na monoski z úspěšných závodů v Polsku a Rakousku.

Mistrovství Polska - Rzyki, Sczyrk

Dne 15. 3. 2013 jsem po trase Holice, Olomouc, Bialsko Biala, Rzyki odjel na mistrovství Polska. Po příjezdu mě překvapilo zimní počasí a nadílka nového sněhu. Bohužel jsem na tyto závody nesehnal asistenci, což v tomto počasí a mírné bariérovosti představovalo pro mne trošku problém, ale naštěstí se mně ujali polští organizátoři a se vším, s čím bylo potřeba, ochotně vypomohli.

V sobotu se jel integrovaný paralerní slalom, kde jsem vypadl poměrně brzy ve druhém kole, ale se stojícím lyžařem, přesto jsem si hezky zazávodil a byl to pro mne zajímavý závod. V neděli se jel klasický slalom, kde jsem poměrně s přehledem zvítězil a porazil polskou špičku v této kategorii, což představuje dva závodníky, kteří se účastní mezinárodních závodů a zbytek polských hobby závodníků.

Oba tyto slalomy se jely za překrásného slunečného, chladného počasí. Ihned po obědu jsme se přestěhovali do 50 km vzdáleného Sczyrku, kde se jel v pondělí obří slalom na krásné sjezdovce. Počasí nám opět přálo a mě se podařilo znovu zvítězit. V úterý se jel závod v superkombinaci, která se skládala z trochu volnějšího jednokolového obřího slalomu, kde jsem po chybě skončil 2. a do této kombinace bylo započítáno 2. kolo slalomu ze Rzyk, takže mi to nakonec vyneslo opět vítězství. Závody proběhly v hezkém prostředí polských Beskyd. Mile mě překvapila kvalita sjezdovky ve Szczyrku a přátelská atmosféra. Škoda jen, že jsem se těchto závodů zúčastnil z ČR pouze sám, a to i přesto, že organizátoři hradili všem účastníkům veškeré náklady kromě cesty.

Mistrovství Rakouska - Innerkrems

Ihned po návratu z mistrovství Polska jsem se začal chystat na odjezd na mistrovství Rakouska, které se konalo ve středisku Innerkrems. Tentokrát jsem tam odjel s asistentkou, a to přímo s vedoucí sekce lyžování v ČATHS Petrou Syrovátkovou. Počasí nám opět přálo bylo chladné, slunečné počasí, takže mi nic nebránilo podat kvalitní výkon. V pátek 22.3. jsem obsadil krásné 2. místo v SG ve velmi kvalitní konkurenci a porazil mě pouze vítěz slalomu na MS v La Molině Philip Bonadiman z Rakouska.

Ten samý den se jel jednokolový slalom započítávaný společně se závodem v SG do superkombinace a tam jsem si o dvě místa pohoršil, přesto velice kvalitní umístění a v obou těchto závodech velká spokojenost i s FIS body. V sobotu jsem startoval v obřím slalomu a i tam se mi dařilo, skončil jsem na 6. místě a opět velmi slušné FIS body, kvůli kterým jsem hlavně na tyto závody odjížděl.

V neděli jsem měl startovat v závodě ve slalomu, kde jsem měl opět ambice na kvalitní umístění, ale bohužel osud byl proti. Těsně před startem 1. kola při cestě na start mě v tréninkovém slalomu praskla konstrukce monoski a po krkolomném pádu jsem musel sjezdovku potupně opustit i s nefunkční monoski na sněžném skůtru.

Velká škoda, protože jsem v tomto závodě nutně potřeboval vyjet kvalitní FIS body, což bylo tento den v tomto závodě pro mne velmi schůdné. Na druho stranu, pokud mi monoski měla prasknou, pak se to naštěstí stalo ve slalomu a ne v SG, kde se místy jelo kolem 100 Km/hod, to by pak asi pro mě mělo daleko závažnější následky, nežli jen neodstartování do závodu ve slalomu.