Mistrovství Francie 2010

| Lyžování |Tomáš Lisý

Šperkovi se dařilo.

Na závěr sezóny měli lyžaři SKV Praha v plánu účast na Mezinárodním mistrovství Francie v lyžování tělesně postižených. Závodů se měl zúčastnit  Paralympionik Olda Jelínek, který je na závěr sezóny ve formě a chtěl si dojet pro body na příští sezónu a náš nadějný nováček Míra Šperk. Oldovy bohužel ČATHS odmítla závody zaplatit, byť účast byla v plánu a tak se rozhodl nestartovat. Do Francie tedy odjeli pouze Míra s trenérem Tomášem Lisým. Pro Míru se jednalo o první IPC závody, kde je možné získat IPCAS body (obdoba FIS points) potřebné pro starty v závodech EP a SP. Míra již o svých kvalitách a o tom, že je nadějným českým závodníkem pro příští sezóny přesvědčil letošním titulem Mistra ČR ve slalomu a 2. místem, taktéž ve slalomu na Mistrovství Rakouska.

Po příjezdu do Francie s jednodenním předstihem jsme zjistili že nám počasí letos již tradičně příliš přát nebude. Volný den jsme věnovali tréninku GS a na prvním meetingu se dozvěděli, že SG a SC budou kvůli špatné předpovědi změněny na SL a SG. Změněný program tedy avizoval dva obří slalomy a dva slalomy speciál, na střídačku ve střediscích La Clusaz a Le Grand Bornand. Konkurence byla sluslušná, v Mírově kategorii sedících cca 20 závodníků.

Pro nás nepříjemná zpráva ale bylo to, že Míra který ještě nemá oficiální lékařskou klasifikaci bude muset závodit v kategorii mezi „nejzdravějšími” lyžaři LW 12-2, což pro nás znamená v každém závodě několikavteřinový handicap.

1. obřák v La Lusaz se jel na velmi měkké a děravé trati. Míra v prvním kole padá, ale pokračuje. Druhé kolo které stavěl Tomáš se Mírovi povedlo lépe, byť s rozseklou bradou, s kterou po závodě jedeme na šití. Celkově je z toho 13. místo a cca 200 bodů.

2. obřák se již jede v Grand Bornand, kde je lepší podklad. Počasí ale stále nepřeje, sněží mokrý sníh a je mlha. Míra celkově 5. za 130,5 bodu.

Oba slalomy se jely taktéž v La Grand Bornand a Míra oba zajel výborně.

V 1. slalomu se Míra umístil na 3. místě, těsně za dalším Čechem - Pavlem Bambouskem z SK Akáda Jánské Lázně, kdy nám stříbro uteklo díky zaváhání na prudké části trati druhého kola. 131 bodů.

2. slalom zajel Míra bezchybně obě kola a v cíli byl čtvrtý, opět těsně za Pavlem Bambouskem, který po oba dny ve slalomech předváděl parádní výkony. Pavel byl ale po závodě bohužel diskvalifikován za chybný start a Mírovi tak ”spadlo do klína ” trochu smutné 2. třetí místo a 108,5 bodu.

Celkově mistrovství  mezi vozíčkáři ovládnul Francouz Yohhan Taberlet, Paralympijský  medailista z Vancouveru. Vyhrál oba slalomy a jeden obří slalom, v 2. spadnul.

Pro Míru Šperka jsou dosažené  výsledky velmi dobrým odrazovým můstkem do příští sezóny. Sjel body potřebné ke startům v Evropském Poháru a víme že po zařazení do správné skupiny se ve slalomu v příští sezóně můžeme reálně velmi přiblížit světové špičce.