1. ligové kolo Ruzyně 2014

| Florbal |D. Horáková, V. Mařík, foto: T. Devera

O víkendu 20. -21. 9. jsme pořádali 1. ligové kolo České florbalové extraligy vozíčkářů, a to v Praze na Ruzyni.

6 ligových týmů v průběhu víkendu odehrálo celkem 11 zápasů. Nejvíce se dařilo týmu Tatranu Střešovice, který si z tohoto pražského kola odváží plný počet bodů.

Letošní dvanáctá ligová sezóna s sebou přinesla několik novinek. Generálním partnerem České federace florbalu vozíčkářů se stala Česká pošta. Do letošní ligy nastoupil jubilejní desátý tým. Nováček ligy SHARKS Karlovy Vary si svůj premiérový zápas odehrál již v sobotu, kdy byl za bouřlivého potlesku oficiálně přivítán ostatními týmy, rozhodčími a pořadateli turnaje do "rodiny" České federace florbalu vozíčkářů.

SKV Praha ComAp Team a UNITED České Budějovice shodně prohrály 1 ze 4 odehraných zápasů a bez bodu odjíždí domů BASSET Most a SHARKS Karlovy Vary.

A jak to viděl trenér našeho týmu Vláďa?

"Do prvních ostrých zápasů v nové sezóně jsme vešli s několika změnami v sestavě. Na půlroční hostování odešel Štěpán Karásek, který zkusí více štěstí v Plzni. Hlavní změna se však odehrála na postu brankáře, kde jsme přišli o stabilního člena a kvalitní oporu – Honzu Mrázka, který přerušil kariéru kvůli stolnímu tenisu. Na druhou stranu se do sestavy vrátili dva ofenzivní hráči, kteří ukončili své angažmá v Tatranu Střešovice a opět budou našimi oporami – Jana Pitelková  a Matěj Čechák.

V prvních zápasech jsme se však museli z důvodu různých zdravotních neduhů nebo pracovního vytížení obejít bez některých hráčů – Tomáše Uhlíka, Petra Kořínka, Jiřího Raka a hlavně jsme první čtyři zápasy odehráli bez Františka Synka, který si prodloužil své hostovací období v ComAp Praha.

V prvním utkání jsme narazili na nováčka mezi florbalovými vozmeny – týmu Karlových Varů. První minuty nebyly z naší strany vůbec přesvědčivé a soupeře jsme šetřili. Sice jsme hráli víceméně stále před soupeřovou brankou, ale na obě naše branky vždy Karlovy Vary dokázaly odpovědět. Až od 10. minuty druhé třetiny jsme začali na hřišti dominovat. Utkání jsme tedy nakonec zvládli a vyhráli 11:2. I tak to byly body víceméně povinné a do finální tabulky spíše „jen“ do počtu.

To druhé utkání bylo z druhého ranku možných ambicí. Proti UNITED České Budějovice jsme s naší osekanou sestavou a proti soupeři skoro v plné síle mohli doufat spíše v náš bojovný výkon. Ten se nesl celou první třetinou, kdy jsme pustili soupeře jen do jedné brankové příležitosti, kterou UNITED využili. I tak byl stav 0:1 stále hratelný. V průběhu druhé třetiny jsme však dvakrát naprosto selhali v obrané fázi hry a soupeře nechali v obou sekvencích vždy 2x skórovat. Tím se utkání definitivně zlomilo. Ve třetí třetině se nám přes všechnu snahu nepodařilo vstřelit ani jednu branku „útěchy“ a soupeř uzavřel finální skóre na 0:7 z našeho pohledu.

V neděli nás čekal souboj „pravdy“ proti soupeři ze silné první „6“ tabulky – FBC ABAK Ostrava. Do utkání jsme vstoupili velmi podařeně a již po půlminutě jsme šli do vedení. Bohužel jsme naší územní převahu nedokázali přetavit v další branku. Snad možná i proto nás soupeř potrestal a v druhé polovině třetiny nás dvakrát nepotěšil, když šel do vedení 2:1. Takto skončila i první třetina. Na začátku druhé třetiny jsme sice dokázali srovnat, ale opět na nás přišla naprosto nepochopitelná fáze, kdy jsme naprosto selhali a opět nechali soupeře vstřelit dva slepené góly, kterými se Ostrava dostala do dokonce dvoubrankového vedení. Teprve poté jsme se vzchopili a začali hrát nátlakovou hru. To přineslo ovoce v podobě kontaktního gólu v polovině zápasu. Tato branka po hrubé chybě ostravského hráče natolik rozhněvala soupeřova hráče a trenéra v jedné osobě, že byl následně rozhodčími vyloučen. Přesilovou hru se nám přes slibné možnosti využít nepodařilo, nicméně chybějící trenér soupeře byl citelným oslabením i ve hře v pěti. Do konce dějství vyrovnal Matěj Čechák. Před poslední třetinou byl tedy stav 4:4. Třetí třetinu jsme začali hned zkraje vyloučením za bránění ve hře. Místo boje před naší brankou však ujel Jan Rajznover a vstřelil důležitou branku, díky které jsme šli podruhé v utkání do vedení. Když poté v 6. minutě vstřelila branku i Jana Pitelková a odskočili jsme na rozdíl dvou branek, vypadalo to velmi slibně. Avšak ihned po vhazování jsme opět nepochopitelně inkasovali a nechali soupeře stále žít. V 9. minutě jsme naštěstí proměnili samostatný únik a SKV Praha ComAp  Tean se opět mohl uklidnit dvoubrankovým rozdílem. Vedení jsme však po ostravském kontaktním gólu v čase 12:04 museli bránit až do konce. Nutno podotknout, že nás minimálně 2x fantasticky podržel Honza Krauskopf, který v posledních minutách vychytal tři samostatné útoky ostravských útočníků.  Nicméně z tohoto infarktového zápasu vzešel jako vítěz SKV Praha ComAp Team.

Poslední utkání bylo lehčí, neboť jsme odehráli druhé vzájemné utkání se SHARKS Karlovy Vary. Tentokráte jsme si obranou fázi vyztužili o dost lépe a soupeři nenechali moc prostoru pro rozvoj jeho útoků. Utkání odehrála i Dominika Horáková, která v zápase s Ostravou utrpěla nepříjemné zranění, když jí na střídačce narazila na obě holeně hrana mantinelu, který se přizvedl a odrazil po souboji na hřišti. Směrem dopředu bylo utkání opět příjemnou možností pro uvolnění psychického stavu a opět jsme si mohli v klidu zastřílet a užít si příjemný stav utkání, který skončil nakonec na finálních 9:0.

Nicméně nezapomínejme, že takto lehké utkání již letos neodehrajeme.

Konečných 9 bodů v tabulce je velmi příjemných a důležité je, že jsme neztratili body s Ostravou. Příští ligové kolo odehrajeme ve dnech 15. – 16. listopadu v Nové Pace."

Na závěr bychom rádi poděkovali Gabče Matouškové, Kubovi Charvátovi a hráčům RFK Pohoda Praha, kteří celý víkend pomáhali s organizací tohoto ligového kola.