Bavorsko, Olda a Island

| Společné |René Kujan

Do seznamu našich významných partnerů přibývá další zápis: Bavorský Johannesbad a Kurhotel Königshof v lázeňském městečku Bad Füssing.

Zástupci SKV dostávají instruktáž na speciální 3D přístroje.

Olda si zkouší zdejší speciální mučicí nástroje.

Okolí je velmi vkusně upraveno, pěšinky dostupné i pro vozíčkáře. Dle libosti je možno krmit kachny nebo kapříky.

Počítač udává tempo a hlídá všechny relevantní parametry cvičení.

Přestože stojí, jede.

Přístroje mají velikou variabilitu nastavení, a tak na jediném z nich můžete procvičit takříkajíc celého člověka.

Prémiová oblast je vybavena výhradně multidimenzionálními přístroji. Se zacvičením vám pomůže kvalifikovaný personál.

Wackelbrett není žádná legrace, jak by se mohlo zdát na první pohled.

Vše vyhodnocuje neúprosný počítač.

Vstupte – volno!

Skenování páteře se provádí z nejrůznějších úhlů, v nejrůznějších pozicích.

Vozíčkáři vítáni!

Je to už pár let, co jezdím do Bavorska zahajovat oficiální maratonskou sezonu. První víkend v únoru bývá pro mě dostatečnou výzvou, abych vážil zahraniční cestu k našim západním sousedům. Teploty i kolem dvanácti stupňů pod nulou mi připomínají Island. A po náročné trati – úplně stejně jako na Islandu – můžu prohřát své zkřehlé údy v termálních lázních. Teplá voda ve třinácti bazénech uvnitř i pod širým nebem, to je skutečně malý Island za humny.

Jeden z manažerů přichází pro letošní rok s nabídkou spolupráce a pomoci vozíčkářům z SKV Praha. Slovo dává slovo a na druhý květnový týden odjíždí náš první zástupce na nabízený pobyt. Tím zástupcem není nikdo jiný, než po paralympijské Soči poněkud utahaný Oldřich Jelínek, reprezentant České republiky v jízdě na monoski.

Po ubytování v hotelu následuje mnohahodinová prohlídka komplexu spojená s návštěvou několika bazénů rozdílných teplot vody, parních lázní a sauny. Zdejší sirnaté vřídlo má tu moc uzdravovat pohybový aparát, prohřívat svaly i klouby a blahodárně na ně působit svými rozpuštěnými minerály. Však si Olda také pochvaluje, že je to poprvé od Paralympiády, co se mu pořádně uvolnily ruce a ramena.

Nutno říci, že na vozíčkáře jsou tady dobře připraveni. Už zmiňovaný hotel vítá své hendikepované hosty naprostou bezbariérovostí a vstřícností personálu. Dveře jsou dostatečně široké, prostoru v pokoji i ložnici dostatek i pro vozík. Hotel je vozíčkářům přístupný takříkajíc od podzemních garáží až po půdu. Také před hlavním vchodem je pro ně rezervován dostatečný počet dostatečně širokých parkovacích míst. Každý bazén v termálním komplexu Johannesbad je vybaven spouštěcím zařízením, jakýmsi malým jeřábem, s jehož pomocí se vozíčkář pohodlně dostane do vody i z ní. K dispozici jsou i speciální bazény na kompenzační cvičení a nejrůznější pomůcky.

To ale není zdaleka všechno. Zdejší lázně jsou zaměřeny na pohybové ústrojí a problémy s páteří. K vybavení komplexu patří i velká hala fitness studia s nejmodernějšími přístroji. Na základě speciálního vstupního vyšetření s vámi odborní asistenti sestaví tréninkový plán ušitý na míru přesně vašim potřebám a slabým místům vašeho pohybového aparátu. Vše je zaznamenáno na čipovou kartu, kterou pacient následně vkládá do každého cvičebního přístroje, u nějž se vyskytne. Přístroj za něj hlídá počty cviků i sérií a přesné a nejideálnější provádění cviku i jeho patřičnou frekvenci. Vše je opět zaznamenáno na kartu a dle výsledků se přizpůsobuje každý následující trénink. Není asi překvapením, že mnohé cvičební stroje jsou uzpůsobeny pro použití vozíčkářem, takže hendikepovaný sportovec nemusí svůj vozík u každého přístroje zdlouhavě opouštět a nastavovat si u každého z nich znovu opěrky. Ve speciální části studia jsou přístroje velmi univerzální a velmi účinné. Je to díky speciálnímu systému uchycení kladek, které nenechávají pracovat pouze jednu malou svalovou skupinu, popřípadě jeden jediný sval, jak je tomu u konvenčních přístrojů, ale nutí cvičícího zapojovat mnohem více svalů, protože kladka se zde pohybuje minimálně ve třech směrech. Plynulost a rovnoměrnost pohybu tak musí zajišťovat mnohem více svalových skupin, trénink je obsáhlejší a efektivnější, účinnější.

Stav hlubokého stabilizačního systému podél páteře tady zjišťují na několika specializovaných přístrojích. Pacienti schopni stát jsou podrobeni testu na „wackelbrett“, nestabilní kruhové podložce, která prověří jejich předo-zadní i pravo-levou stabilitu, rychlost reakcí i rovnoměrnost zatěžování obou polovin těla. Sedící pacienty čeká skenování páteře jakousi důmyslnou počítačovou myší. Výsledkem je dvou a trojdimenzionální obraz páteře a odhalení všech slabých nebo přetěžovaných míst či imobilních oblastí. Navazuje opět počítačem řízený trénink individualizovaný dle výsledků vyšetření.

Ačkoli se to zdá vcelku nemožné, přibývá další třešnička na dortu a Johannesbad a Königshof se stávají oficiálními partnery také letošního Spojeneckého islandského projektu. Věnovaný sportovní oděv mi bude na drsném severu připomínat naše společné bavorské přátele a zahřívat mě nejen vzpomínkami.

Opouštíme s Oldou zdejší lázeňský komplex plni nadšení a odhodlání do dalších sportovních výkonů. A nutno podotknout, že se oba vydáme na zpáteční cestu vcelku neradi. S vyhlídkou na úspěšné pokračování navázané spolupráce a se slzou v oku se loučíme s manažerem Thomasem Richterem. Tak zase někdy „Grüß Gott in Bad Füssing“!