Mistrovství Evropy se zlatou tečkou

| Orientační závod |Jana Kosťová

Jana Kosťová a Bohouš Hůlka tvořili část reprezentačního týmu ČR na mistrovství Evropy ve finském Turku, 8-12.5.2024. Snaha zajistit účast alespoň tří závodníků kategorie physically challenged se vyplatila - mohli jsme sestavit štafetu, která nakonec slavila nejvíc.

Vrchol trailového snažení v roce 2024 bylo mistrovství Evropy, které se konalo ve finském Turku. 7 závodníků kategorie Open a 3 naší kategorie physically challenged vyrazilo bojovat o tituly mistrů. V kategorii physically challenged se nás sešlo 36, za ČR pak Bohuslav Hůlka a Jana Kosťová (oba SKV Praha) a Pavel Dudík (JPV). V naší kategorii nás čekaly závody tzv. klasiky (dvě etapy PreO, součet výsledků obou etap odhalil mistra Evropy) a štafety. Janu pak ještě čekal start v kvalifikaci disciplíny TempO, která nerozlišuje mezi kategoriemi a je pro všechny stejná (114 závodníků).

Klasický závod se první den Janě povedl - po absolvování 32 kontrol a dvou časovek skončila v kategorii druhá, odstup od prvního Nora Sveina Jakobsena byl pouhý bod a tak si dělala naděje, že by třeba ještě možnost vytáhnout to výš byla. Bohoušovi první závodní den nesedl a obsadil průběžně 33. místo.

Druhý den si na závodníky připravil 33 kontrol a dvě časovky. Tentokrát si Jana s Bohoušem vyměnili úspěšnost a Bohouš si mohl gratulovat k moc pěknému sedmému místu tento den. Janě se to naopak nepovedlo, jak by si představovala, a skončila tento den až 15.

V součtu nejlépe oba dny vyšly právě Norovi Sveinu Jakobsenovi a stal se oprávněně mistrem Evropy. Jana obsadila 6. místo, Bohouš 22. místo.

Jana s Bohoušem a Pavlem pak měli následující den šanci zlepšit si náladu ve štafetách. A zadařilo se! 16 kontrol a dvě TempO kontroly na každý úsek dostaly naši štafetu na průběžné první místo. Třetí úseky (za nás Jana) pak absolvovaly ještě třetí TempO stanoviště. Janě se podařilo udržet první příčku a mohli jsme si tak hrdě a trošku naměkko vychutnat českou hymnu při vyhlášení nejlepších.

Neděle pak byla pro naši kategorii trošku odpočinková - TempO je disciplína zejména pro orienťáky, mladší ročníky, s rychlým uvažováním a zkušenostmi z běžeckého orienťáku. Chybí nám zkušenosti a ač se tentokrát Jana dostala do nominace na kvalifikaci, bylo víceméně jasné, že do finále nepostoupí. Obsadila 31. místo (z 57 účastníků v daném heatu) a mohla si pak finále užít jako divák. A že bylo co sledovat. Naši tři kolegové z kategorie Open obsadili konečné 6., 4. a 2. místo! Celý šampionát tak skončil velkou radostí našich barev. Vidět nás na stupních vítězů (nebo vidět soupeře ze stupňů vítězů) je k nezaplacení :-)

Budeme se těšit na další závody - tento rok už "jen" závody na domácí scéně nebo v zahraničí na závody řazené do světového žebříčku . Zejména pro nás s hendikepy jsou závody jedinou pořádnou možností trénovat, a tak se snažíme.

Děkujeme všem co nás podporují, ať už SKVělé zázemí v klubu, nebo přátelé a fanoušci držením palců. Budeme se i dál snažit!