Historie oddílu potápění
| Potápění |



DCIM\133GOPRO

DCIM\133GOPRO

DCIM\147GOPRO

DCIM\147GOPRO

DCIM\149GOPRO

DCIM\149GOPRO


Hlavní oddílové milníky
- 2007 založen oddíl Josefem Trčkou
- 2010 první výjezd a oddílové potápění v moři na ostrově Elba
- 2012 vedení oddílu přebírá Tomáš Kratochvíl
Vedoucí oddílu: Tomáš Kratochvíl
- narozen 1977
- úraz skokem do vody, kvadruplegik
- v SKV Praha od roku 2012
Bylo těžké ten oddíl rozjet a nalákat vozíčkáře k danému sportu?
V době vzniku oddílu se již někteří vozíčkáři tomuto sportu věnovali s Restartem, tak se následně stali členy SKV Praha a postupně začali přicházet další.
Od kdy vedete oddíl, jak jste se k tomu dostal a jak dlouho jste byl v oddíle, než jste ho začal vést?
Členem SKV Praha jsem se stal v roce 2012 a vedoucím jsem se stal téhož roku, jelikož oddíl neměl v té době kdo vést.
Kolik má oddíl členů?
V současné době má oddíl potápění SKV Praha 22 členů (z toho je jeden člen ze Slovenska), ale potápění se věnují i členové z jiných oddílů SKV Praha a také hendikepovaní, kteří členy sportovního klubu nejsou.
Jak často se scházíte a kde? Jak probíhají tréninky?
Tréninky probíhají nepravidelně podle zájmu každé úterý večer v bazénu na Výstavišti v Praze Holešovicích, tedy kromě letních prázdnin. Na jaře a na podzim organizuji jeden víkendový trénink určený především pro nováčky, kde se sejde cca 10 vozíčkářů. Během tréninkových ponorů v bazénu se každý musí naučit pod vodou vyrovnat tlak v uších, vyměnit automatiku v puse, vylít masku, apod. Bez zvládnutí těchto dovedností se nelze účastnit ponorů v otevřené vodě.
Probíhají v rámci potápění nějaké závody?
Během léta probíhá potápění v otevřené vodě (lomy, jezera a moře). Závody jako takové se u potápění nedělají. U tohoto sportu jde především o pocit uspokojení ze zvládnutí složité techniky tohoto rizikového sportu, pocitu neomezeného pohybu všemi směry v úzkém kontaktu s přírodou, pocitu nezávislosti, apod.
Kam byste chtěl oddíl směřovat?
Rád bych udržel stávající nabídku potápěčských akcí i do budoucna.
Je těžké nalákat do oddílu nové členy?
Jelikož tréninky probíhají pouze v Praze tak se jednou ročně snažím nabídnout víkendový zkušební ponor v jiném koutu ČR (např. Zlín, Hrabyně, Brno). Také ve spolupráci s Centrem Paraple organizuji týdenní kurz potápění, ale většinou je problém ho naplnit a to především ze zdravotních důvodů. Hlavní problém je, že jde o rizikový sport a ne každý ho může provozovat, ač by chtěl. Zájemce nesmí mít žádné otevřené rány (dekubity), žádné přístroječky v těle (kardiostimulátor, baclofenová pumpa, apod.), a v neposlední řadě jde o problémy s inkontinencí a také s možností prochladnutí s následným zánětem močového měchýře. Vždy by měl vozíčkář konzultovat vhodnost tohoto sportu se svým lékařem. U některých diagnóz je nezbytné, aby si hendikepovaný zájemce nechat vystavit potvrzení k potápění s přístrojem od lékaře, protože bez tohoto doporučení ho pod vodu nevezmeme.
Co pro Vás znamená, když se řekne „potápění“?
Při potápění člověk zapomene na svůj hendikep. Voda umožňuje pohyb všemi směry bez kompenzačních pomůcek (vozík, berle, apod.). Při potápění jde o posouvání vlastních hranic, dobrý pocit ze zvládnutí technicky náročného rizikového sportu, ticho během ponoru, kontakt s přírodou, adrenalin…