Na turnaji Czech Open jsme obstáli

| Stolní tenis |P. Fiala, R. Krejčí

Od středy 19. do neděle 23. září probíhal v Ostravě mezinárodní turnaj ve stolním tenise, kterého se účastnilo více než 250 hráčů z celého světa v 11 kategoriích. Za Českou republiku nastoupilo 31 sportovců, z nich bylo 11 vozíčkářů včetně dvou zástupců z SKV Praha.

Jednotlivci (třída 2)

Milan Krejčí měl těžkou čtyřčlennou skupinu. Ve čtvrtek dopoledne nastoupil k prvnímu zápasu ještě ne zcela rozehraný a po vyhraném prvním setu nakonec podlehl E. Riazantcevovi (RUS) 1:3. Zlepšeným výkonem ve druhém utkání s F. Heilmanemi (GER) potvrdil svou vyšší kvalitu a bez větších obtíží zvítězil 3:0. Rozhodnutí o postupu ze skupiny tak padlo až v posledním zápase, kde však Milan nenalezl recept na velmi dobře hrajícího L. R. Florese (CHI). Prohrál 0:3 a v soutěži skončil.

Pavel Fiala hrál ve tříčlenné skupině. První zápas si výborně rozehrál a ve čtvrtém setu vedl nad M. Ludrovským (SVK) 9:5, poté prohrál dvě pěkné delší výměny a hru zcela ovládl soupeř. Prohra 2:3 byla asi krutá, ale spravedlivá. Ve druhém utkání se utkal s N. Brlenicem (CRO) o postup ze skupiny a soustředěnou hrou ho zdolal 3:0. V prvním kole vyřazovací části Pavel narazil na L. R. Florese (CHI), kterému stejně jako Milan podlehl 0:3. Obsadil tak nakonec dělené 9. místo.

Tuto soutěž, kde startovalo 18 hráčů, nakonec vyhrál R. Czuper (POL) před E. Riazentcevem (RUS) a třetí místo obsadili společně B. Besset (FRA) a T. Jakimczuk (POL).

Družstva (třída 1 a 2)

Soutěž družstev probíhala ve třech základních skupinách, dvou čtyřčlenných a jedné tříčlenné, kde nastoupili naši. Hrálo se pouze na dva vítězné zápasy s tím, že první se hrála čtyřhra.

Naši (Milan a Pavel) na úvod hráli stejně jako v loňském roce s velmi silnými poláky (Czuper, Jakimczuk) a jako vloni podlehli 2 : 0, když ani ve čtyřhře ani ve dvouhře (Fiala – Jakimczuk) neuhráli set. Ve druhém kole naši hráli proti dvojici P. Davies (GBR) – S. Keller (SUI), které naopak přesvědčivě porazili 2:0, když především Milan ve dvouhře ukázal neskutečně pevné nervy a v zápase s P. Daviesem dokázal nepříznivý stav čtvrtého setu (3 : 9) otočit, a zvítězit tak v celém utkání.

Díky tomu mohli hrát v sobotu dopoledne o postup do semifinále, kde na ně čekala dvojice E. Riazantcev – D. Lavrov (RUS). Ta nastoupila s taktikou velmi krátkých podání, vysokých míčů či důrazného zrychlení hry. Na tuto jejich strategii bohužel naše dvojice nenašla po celou úvodní čtyřhru účinnou odpověď a nervozita zapříčinila i více chyb ve hře a konečný výsledek 0:3 na sety.

Ve dvouhře se konala odveta mezi Milanem a E. Riazantcevem ze soutěže jednotlivců. Milan už byl rozehraný a věděl co má za soupeře. Ten na tom byl ovšem stejně a stejně dopadlo i utkání, pouze tentokrát Rus nedovolil našemu borci ani set. Tato porážka znamenala, že naši kluci neobhájí loňské třetí místo a skončí na dělené páté pozici.

Tuto soutěž, kde startovalo 11 týmů, vyhrálo družstvo R. Czuper – T. Jakimzcuk (POL), druzí byli J. Suchánek – M. Zvolánek (CZE) a dělené třetí místo obsadili M. Ludrovský – L. Kližan (SVK) a E. Riazantcev – D. Lavrov (RUS).

Poděkování

Velké díky patří naší asistentce Romaně, která byla neustále hráčům oporou, neúnavně je povzbuzovala a starala se o jejich pohodlí. Situaci měla ztíženou tím, že Pavel přijel do Ostravy značně nachlazen, necítil se vůbec dobře, a tak Romaně přibyla ještě funkce zdravotnice.

Hodnocení

Ačkoliv se naší dvojici nepodařilo obhájit loňský bronz, nelze vystoupení Milana a Pavla považovat za zklamání, protože kvalita soupeřů (a také jejich větší počet, nežli vloni), byla vyšší a naši jsou na této úrovni stále ještě nováčky.

Děkujeme za podporu MŠMT, díky které můžeme naplno trénovat i soutěžit.