Potápění Leštinka 2014

| Potápění |Tomáš Kratochvíl, foto: Tereza Věchetová

Soustředění v lomu Leštinka proběhlo v termínu 30. 5. – 1. 6. 2014. Na soustředění dorazilo pět hendikepovaných členů oddílu potápění SKV Praha včetně jejich asistentů a pět instruktorů potápění z Občanského sdružení Restart.

Tentokráte se počasí umoudřilo a o naší víkendové akci na nás chvílemi vykouklo i sluníčko, na rozdíl od minulého roku, kdy celý víkend propršel, vozíky se nám bořili do trávy, voda byla zakalená a viditelnost téměř nulová.

Soustředění začalo pátečním příjezdem naší potápěčské bandy, ubytováním a posezením v nedalekém kiosku. Sobotní ráno bylo slunečné podmínky na potápění ideální, tak první ponory začali kolem 8 hodiny ranní. Jasná obloha zaručovala docela slušnou viditelnost, i když voda byla po předešlých propršených dnech částečně zakalená. Teplota vody se tentokráte pohybovala při hladině kolem 12 stupňů a v hloubce kolem 8 stupňů.

Lom je hluboký asi 23 metrů, a jelikož je tu zakázán rybolov, je možné spatřit opravdové trofejní ryby, od cejnů, okounů, velkých KOI kaprů, jeseterů, štik až po sumce albína, který se nechá i pohladit.

Na dně je velký keson a v okolí je zbudován skanzen, např. elektrické vedení, dřevěné domky, kompresory, sbíječky, těžební vozíky apod., tak je opravdu na co koukat.

Délka ponoru se pohybuje kolem 45 minut, ale závisí na tom, jestli nám už není zima. Naši instruktoři potápění se potápí v suchých oblecích, tak vydrží ve studené vodě déle, kdežto my v našich mokrých neoprénech prochladneme dříve, tak při vynoření na nás čeká teplá voda v pet lahvích a po vytažení z vody nám hned nalijí teplou vodu do neoprénu, tak se částečně zahřejeme. Po chvilce se neoprén svleče a obleče se suché oblečení a někteří se jdou ještě zahřát teplou sprchou.

Akci jsme ukončili v neděli dopoledním potápěním, po obědě jsme zasedli ke stolu, naplánovali červencový výjezd na Elbu a postupně se rozjeli k domovům.

Tento kurz nebyl však pouze "běžným" kurzem potápění, ale probíhalo na něm závěrečné praktické přezkoušení některých našich členů, navazující na několikatýdenní teoretickou i praktickou přípravu v bazénu. Závěrečné zkoušky proběhly bez problémů a naši členové tak získali certifikát Open Water Diver. Celý kurz mohli naši členové absolvovat díky projektu VOKUS, který je financován z Evropského sociálního fondu a rozpočtu hlavního města Prahy v rámci operačního programu Praha – Adaptabilita.