Orientační víkend včetně MČR štafet

| Orientační závod |Jan Kosťová

O víkendu 8-9.6.2019 jsme se vypravili do Rakovníka a Horního Bezděkova. Čekalo nás hned několik závodů - MČR trailových štafet, pohárové TempO a na závěr v neděli testovací jízda lesem v rámci trailového sprintu.

bty

bty

bty

bty

bty

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

MČR štafet - TrailO

Celý víkend proběhl pod taktovkou oddílu FSP a Pavla Kurfürsta. Začali jsme pěkně zostra, hned mistrovstvím republiky ve štafetách trailO. Do štafet se přihlašují tříčlenné klubové týmy, SKV Praha je jediné, které vysílá mezi choďáky své dvě vozíčkářské štafety. V minulých letech se nám podařilo dosáhnout na medaile, letos bohužel. V té konkurenci se ale není moc čemu divit. Tratě byly mistrovské a těžké, terén rozumně sjízdný, počasí SKVělé, a tak nezbylo než si postěžovat jen na vlastní (ne)schopnosti :-) 

TempO - Český pohár a ranking

Z Rakovníka ze štafet jsme se po dobrém obědě přemístili do Horního Bezděkova. Terén pořadatel vybral i s ohledem na nadcházející MS v Portugalsku, kde nás čekají samé kameny, skalky a terénní tvary. Když si člověk odmyslel stromy a přidal na teplotě... Čekalo nás 6 stanovišť v lese, velmi těžkých (jak jinak u Pavla, to všichni očekávali) a hned na začátek lehce zabijácká kombinace těžkého terénu a oslňujícího zapadajícího slunce (svítilo nám přímo do očí při řešení úloh). Ostatní stanoviště již byla schovaná v lese, a nedalo se tak vymlouvat na špatnou viditelnost. Trvalo mi ještě ale celé druhé stanoviště nějak se s tím vším popasovat (a dle výsledků - nebyla jsem jediná). Ale pak už to šlo jak po drátkách. Za sebe, když se podívám na výsledky, mohu říct - naprostá spokojenost. Už jen nepatrně zrychlit! 

Sprint

Trailový svět poháněný přáními celé Mezinárodní federace orientačního běhu (IOF) se snaží přijít s nějakou novou disciplínou založenou na přesném čtení mapy a terénu, která by eliminovala některé bolístky trailu (o kterých všichni dobře víme), a udělala tento sport trochu atraktivnější a zajímavější - pro případné účastníky, ale třeba i v budoucnu pro diváky. A tak se od loňského roku testuje tzv. trailO sprint. Zkrátila se trať, zkrátil se časový limit, vytvořil se větší tlak na závodníky a tím tedy i možnost udělat víc chyb. Osobně jsem sprint šla poprvé, i když už tu min. dvě možnosti za posledního ca půl roku byly. A SKVělý! Tedy, bylo by pár připomínek, ale od toho jsou toto testovací závody. Měli jsme na trati 11 kontrol, a na těch 250m trati celkem 25 min časový limit ,v rámci kterého jsme museli kontroly vyřešit. Čím víc správně, tím lépe. Přitom se ale samozřejmě nesměl překročit časový limit - za to následovaly sankce. Do půlky trati mi to přišlo v pohodě, pak ale přišla 6 a 7 a hlavně vzápětí oblast s kontrolami 8-11. To byl mazec. Posledních 10 min jsem se snažila v tom protilehlém svahu s šutry, hřbítky, skalkami a srázky nějak zorientovat, pochopit, jak je to zmapované. Čas ale nějak divně chvátal a já najednou zjistila, že mám 20s do konce.. nastřílela jsem tam zbývající odpovědi bez rozmyslu, orazila cíl, přetáhla limit stejně (takže přišla o další drahocenný bod),.. no samá pozitiva :-)) Z toho plyne poučení - nenechat se vystresovat a udělat maximum pro to, když už vím, že ten čas stejně přešvihnu, urvat ještě nějaký plusový bod (prostor na to byl). Zmatkovat na konci není dobré. 

Suma sumárum povedený víkend, spokojenost, a teď už jen udržet formu (nebo ji ještě lehce vyladit nahoru) do nadcházejícího MS v Portugalsku, které nás čeká od 23.6. Doufám, že budete držet palce! 

Na závěr je nutno ještě hodně poděkovat nejen našim partnerům, díky kterým můžeme na tyto závody jezdit v tak velkém počtu, ale také tentokrát velmi našim asistentům, kteří nám pomáhali překonávat lesní pěšiny plné buližníkových šutýrků :-) DÍKY!