MČR v orientačním závodě Olomouc

| Orientační závod |Bohuslav Hůlka

MČR v rychlostním orientačním závodě vozíčkářů probíhalo ve spojení s IWAS Juniorským Mistrovstvím světa 2010

v atletice a plavání tělesně postižených.

Pro účastníky byly připraveny dvě disciplíny.

Rychlostní orientační závod vozíčkářů je disciplína, která se v ČR organizuje už bezmála dvacet let. Většina účastníků patřila mezi velice zkušené závodníky, z nichž někteří dokonce záčátky tohoto sportu u nás zažili na vlastní kůži.

Trasa, kterou volila většina závodníků, měřila asi 3,8 km a nejrychlejší časy se pohybovaly kolem 0,5 hodiny.

Jak vyplynulo z rozboru po závodě, největší problémy dělal hned první postup. Pro většinu účastníků se ukázalo nejvýhodnější zvolit poměrně dlouhý objezd raději než kličkování mezi záhony v botanické zahradě. Výjimkou byl Petr Krystek, který se rozhodl zvolit nejkratší variantu a seskákat několik schodů. Přestože se to obešlo bez pádu, tato varianta byla o něco pomalejší.

V kategorii Mechanický vozík se stal mistrem ČR Bohuslav Hůlka (SKV Praha) následovaný oddílovým kolegou Petrem Krystkem, který jen velice těsně (o 7s) předstihl Bohumila Mrvu. Zajímavostí je, že na stejné trati dosahovaly stejných rychlostí i elektrické vozíky, které opanovaly kategorii Open. Zde zvítězil Milan Lučný před Petrou Severýnovou následovanou o 5 s. pomalejším Jiřím Michelfeitem.

Odpoledne pro nás pořadatelé nachystali novinku zvanou labyrint. Na symetrickém obrazci tvořeném zábranami z pásek bylo rozmístěno několik kontrol. Do labyrintu vjížděla vždy čtveřice závodníků (každý z jiného rohu) a první dva se správným ražením, kteří vyjeli ven, postupovali do dalšího kola.

Tato disciplína bohužel vůbec nesedla závodníkům SKV Praha. Petr Krystek nepostoupil do druhého kola, zatímco Bohuslav Hůlka a Eva Tomanová sice postoupili, ale udělali oba stejnou chybu. Ze startu se rozjeli proti směru okruhu!

V labyriontu nakonec dominovaly elektrické vozíky. Obdiv si zaslouží Petra Severýnová z Vrchlabí, která se kolo od kola zlepšovala a zaslouženě vyhrála. Na druhém místě skončil Milan Lučný, druhou bronzovou medaili si domů odvezl jediný finálový zástupce mechanického vozíku Bohumil Mrva.

Na závěr si neodpustím jedno postesknutí. Mrzelo mě, že se nepodařilo na naše závody dostat ani představitele IWAS ani účastníky Her. O to více bych chtěl poděkovat Radce Kučírkové za zprostředkování prezentace orientačního závodu výkonnému výboru IWAS.

Další rychlostní orientační závod vozíčkářů se bude konat 19.9. ve Vrchlabí (půjde o scorelauf). Pro příznivce disciplíny trail-o se budou konat závody v Janských Lázních 4. 9.