MČR TempO, train-o, trail-o v Dobrušce

| Orientační závod |Bohuslav Hůlka

Pod Orlickými horami se o víkendu 12. - 13. 10. odehrál vrchol letošní domácí trailové sezóny.

Dvojice Robert Müller (ředitel závodů) a Tomáš Leštínský (stavitel tratí) už několik let pořádá v domácím prostředí pod Orlickými horami závody vysoké kvality.

Letošní trojice závodů byla nejméně ve dvou ohledech výjimečná. Vysoká účast více než 40 závodníků z ČR, Polska a Itálie a především hlavní "trhák" - train-o, orientační závod absolvovaný z vlaku.

První disciplína TempO má pověst závodů pro mladé, pružné mozky, které dokáží rychle reagovat. Na sedmi stanovištích bylo opravdu připraveno několik překvapení, která otestovala právě tuto plasticitu mozku. Hned první správné řešení se nacházelo nečekaně za zády závodníka, na čtvrtém stanovišti bylo na 5 lampionech osm úloh, z toho první čtyři řešení se nacházely zcela mimo.

Ze závodníků SKV Praha se nejlépe dařilo Janě Kosťové (2.) před Bohoušem Hůlkou (3.), vítězem kategorie Para se stala Hanka Doležalová. V kategorii Open zvítězil s přehledem Ital Remo Madella před Pavlem Dudíkem (2.) a Jackem Wieszaczewským (3.).

Závěrečné stanoviště tohoto závodu zásadně ovlivnilo také výsledek zcela nového typu závodu "train-o". Podél trati Dobruška - Opočno a zpět byly rozmístěné lampiony a úkolem závodníků bylo určit, zda odpovídají pozicím na mapě. Ta měla při měřítku 1:5000 úctyhodných 30 x110 cm, viz obrázek.

Celá cesta byla obrovským zážitkem, bylo potřeba velice pozorně sledovat krajinu i mapu. "Byl jsem velice soustředěný a v mezerách mezi lampiony jsem se dopředu připravoval na to, co nás čeká", řekl vítěz závodů Remo Madella, který neudělal ani jednu chybu. Z para závodníků zvítězila Jana Kosťová, druhá Hanka Doležalová a třetí opět Bohuslav Hůlka, kterému čistý výsledek pokazil právě závěr ranní disciplíny TempO.

Nedělní MČR trail-o se odehrávalo v lesním prostoru nedaleko Dobrušky. Podzimní mlžný opar se v závěru závodu změnil v příjemný slunečný den, ale přesto se pro většinu vozíčkářů stalo kromě samotného řešení správných pozic lampionů zdolávání rozbahněné lesní cesty.

Samotný závod měl několik velice obtížných míst, kde bylo třeba objíždět lampiony z několika směrů, což bylo celkem fyzicky náročné, ale také spotřebovávalo čas z určeného limitu.

Mistrem ČR v kategorii Para byl vyhlášen Bohuslav Hůlka, velice těsně následovaný Janou Kosťovou, třetí místo obsadil také člen SKV Praha Boris Dvorský.

Na výsledky v kategorii Open se za daných podmínek vozíčkáři nedotáhli - zvítězil Miroslav Slovák, vícemistrem ČR se ve velké konkurenci stal dosud neznámý Martin Locker, třetí skončila Lenka Forstová.

Děkujeme všem pořadatelům za výborné zázemí po oba dva závdní dny a už teď se moc těšíme na závody evropského poháru, který příští rok pořádají právě Lešťa s Robertem.