Hůrka 2011 je za námi

| Orientační závod |Jana Kosťová a Bohuslav Hůlka

Vozíčkáři a děti se prostřednictvím méně tradičních disciplín seznamovali s orientačními závody.

V sobotu 25.6. se na Slunečním náměstí v Praze konaly orientační závody „Hůrka 2011“.

Letos jsme si vyzkoušeli roli hlavního organizátora, což znamenalo především nalézt další subjekty, bez kterých by realizace celého projektu nebyla možná.

Na tomto místě bychom rádi poděkovali:

Lidem z VŠSK MFF UK Praha - oddílu orientačního běhu a Oddílu OB Kotlářka za obrovskou pomoc při vlastní realizaci závodů od mapování závodního prostoru přes zapůjčení potřebného vybavení po stavbu tratí.

Kontu Bariéry za finanční  podporu celého projektu.

Radnici Prahy 13 a panu starostovi Ing. Davidu Vodrážkovi za záštitu nad celou akcí a výborné zázemí radnice Prahy 13.

Dalším subjektům – sponzorům, dárcům, dobrovolným asistentům, partnerským organizacím, bez kterých by tento projekt nebyl.

A zejména ne bez samotných účastníků.

Přáno nám bylo i shůry, počasí vyšlo skvěle a snad i proto se nás na Slunečním náměstí sešlo neuvěřitelné množství. Téměř 40 vozíčkářů, 12 dětí a 5 příchozích závodilo ve třech různých disciplínách – v orientshow (labyrintu), v rychlostní variantě orientačního běhu scorelaufu a v TempO.

Ukázalo se, že ani v rychlostních disciplínách nemusí např. elektrický vozík znamenat jasnou výhru nad mechanickým vozíkem a někdy ani nad rychlými nohami asistentů u osob s těžším postižením.

Doufáme, že někoho z účastníků uvidíme i v budoucnosti na našich závodech!

... a na závěr reakce některých účastníků:

„Na závody na Hůrce jsem se těšila byla na ně hodně zvědavá. Hlavně na to, jak mi půjde určování správných lampionů v porovnání s lidmi, kteří s tím mají bohaté zkušenosti. A jelikož je mapa i v sedě pořád stejná, nebyl to až takový problém. Nejhorší pro mne tak bylo odpočítat a určit lampiony v terénu, jestli ten který myslím, je opravdu D. První místo pro mě ale překvapením bylo.“

Hanka Doležalová, před úrazem (2010) reprezentantka ČR v MTBO (orientační „běh“ na horských kolech)

„V rámci Sportovního kurzu pořádaného Centrem Paraple, jehož náplní je seznámení nováčků vozíčkářů se sportovními aktivitami, jsme absolvovali sobotní závody v orientačním závodu. Závodům předcházela úterní schůzka jejímž cílem bylo kurzisty teoreticky seznámit s orientačním závodem,jeho disciplínami a hlavně prací s mapou. Myslím, že z počátku to byla pro všechny účastníky velká neznámá, ale jelikož se ve volném čase věnovali přípravě, jejich obavy se zmírnily.
Všichni účastníci si závod užili a šli do něj s plným nasazením. Ohlas na závod byl velmi pozitivní. Pro většinu účastníků to byla zajímavá zkušenost, při které se toho hodně naučili a zjistili, že orientační běh je zajímavý sport, ve kterém nerozhoduje míra postižení, ale rozhodnost, představivost a rozvážnost. Že ho u nás organizuje skupina lidí, která má zájem o nováčky a poskytuje dobré zázemí.

Děkujme SKV Praha za příjemný den a těšíme se na další akce.“

Lenka Honzátková, vedoucí  úseku sportu, Centrum Paraple

„..měli jste to moc pěkně zařízené a byly to pěkné závody, všechny tři...hned bych si to zopakoval...“

Milan Lučný, závodník

"...Ukázalo se, že zůstáváme profíci v plavání a medailová umístění jsme tentokrát přenechali ostatním. Závod to byl pěkný a zajímavý a děkujeme pořadatelům za přípravu nevšedního zážitku. ..."