PARA ALPINE SKIING Open Race

| Lyžování |TEXT:Radka Kučírková FOTO:Aleš Motejl

Od středy 17. ledna 2024 ve Ski Areálu na Lipně konal třetí ročník Para Alpine Skiing - Open Race 2024. Přihlášeno bylo 21 závodníků, ale zdravotní komplikace uzavřeli startovní pole na počtu 16. Součástí akce byly dva dny tréninků, slalom a obří slalom, pod vedením Marka Dudáka ze Ski- clubu Lipno a Tomáše Lisého ze Sportability. Přes den na svahu a večer u videorozborů radili trenéři lyžařům, jak vylepšit techniku a lépe projet brány. Kromě techniky se probíraly brankové kombinace (vlásenkové a vertikální) a jejich význam obtížnosti.

V pátek večer na rozpravě došlo ke klasifikaci závodníků a stanovení kategorií pod dohledem Ilony Pavlové a následně byla rozlosována startovní čísla. Dále Ilona Pavlová, jako ředitelka závodu informovala závodníky o pravidlech závodu, povolených kompenzacích a o timingu závodu (volné jízdy, prohlídka trati, start prvního a druhého kola a vyhlášení výsledků)

Spolu s časomírou připravovala startovní listinu a kontrolovala správné nastavení koeficientů pro každý závod. V sobotu byl na programu obří slalom a v neděli slalom. Marek Dudák učinil, každý večer před závody doporučení s ohledem na počasí o nutné připravenosti závodníků a diskutoval s nimi o návrhu tratě a správné volbě lyží. Pro každý závod Tomáš Miko, jako hlavní traťový rozhodčí, koordinoval a poučil rozhodčí. Na technickou přípravu lyží dohlížel Tomáš Lisý.

V kategorii intelektově znevýhodněných startovaly dvě závodnice - v obou disciplínách zvítězila Magdaléna Sailerová ze sportovního klubu Integra Hradec Králové před Martinou Truskovou z Makej! z.,s.

Obří slalom v kategorii stojících ovládli lyžaři z Czech School of Amputees: 1. Aleš Bouda, 2. Jan Marek a 3. Martin Hýbner. Ve slalomu roli favorita potvrdil 1. Aleš Bouda, na 2. místě se umístil Tomáš Novotný a třetí příčku vybojoval Maxmilián Hrbáň ze Slovenského para teamu.

Kategorii žen ovládla Jitka Klíčová také z Czech School of Amputees. Druhá závodnice Lucie Müllerová v ženské kategorii se bohužel vždy v druhém kole potýkala s technickými problémy a ani jedno druhé kolo nedokončila.

Pořadí v kategorii transplantovaných a dialyzovaných si v obřím slalomu rozdělili závodníci z Czech Transplant teamu Tomáš Burda na 1. místě, Roman Dunda na 2. místě a Petr Novák na 3. příčce – ve slalomu se pořadí promíchalo a první příčku obsadil Roman Dunda, druhou Petr Novák a třetí Tomáš Burda.

Kategorii sedících mužů ovládl zkušený lyžař Přemysl Liška z Czech Para teamu a s přehledem vyhrál oba dva závody. David Nanke obří slalom nedokončil a ve slalomu skončil na 2. místě. Pro třetího sedícího muže Radka Anderleho byla trať jak obřího tak slalomu velmi náročná a tak věnoval čas více tréninku.

„Děkuji za opravdové nasazení sportovců a spolupráci všem, kteří se na organizaci podíleli. Hlavně také všem asistentům, co doprovázeli závodníky na svah, členům Ski clubu Lipno, kteří nezištně pomáhali při závodě a rodinným příslušníkům, co podporovali významně své závodníky. Již nyní se těšíme na další ročník“ dodává Ilona Pavlová, ředitelka závodů.

„Kromě klasické nervozity před startem se celá akce nesla v přátelském duchu s prostorem pro sdílení a předávání zkušeností a pro vznik nových přátelství. A i to ke sportu patří“ doplnila Radka Kučírková, předsedkyně Českého PARA sportu.

„Atmosféra závodní i přátelská byla patrná ze všech příspěvků“ dodává Míša Krunclová, předsedkyně sportovního klubu SKV Praha, která na vše dohlížela z Prahy.

Děkujeme za podporu:

Nadace Charty 77 – Konto Bariéry, Raiffeisenbank , MUDr. Daniela Výborná

Staropramen, Resort Lipno, Hotel Element, Sport und Freizeit

Poháry z dílny: Kovodílna Petr Kubal

Časomíra: SportSoft Vimperk

Trať a trénink: Ski-club Lipno- Marek Dudák

Závody pořádá: Český PARA sport ve spolupráci se sportovním klubem SKV Praha a FTVS UK Praha

Odkaz na iVysílání Paralympijský magazín ČT SPORT o závodu ze dne 25.1.2024 v 16 :50