Český pohár Open race

| Lyžování |Tereza Marková

Lyžařské závody handicapovaných na Lipně – Český pohár Open race 28. – 30. 1. 2022

Koncem ledna se ve sportovním areálu Resort Lipno uskuteční lyžařské závody handicapovaných sportovců pořádané organizacemi: SKV Praha, Český PARA sport a UK FTVS. Matkou celého nápadu i realizace je Mgr. Ilona Pavlová, MBA, přednášející na UK FTVS Praha, sympatizantka a dobrovolnice SKV Praha. Jedná se o závody, které mají motivovat začínající handicapované sportovce k aktivní sportovní kariéře a srovnání současné výkonnosti v rámci ČR. Součástí závodů bude možnost seznámení s národní klasifikací (zařazení sportovce do příslušné třídy dle typu a rozsahu postižení). Výsledky sportovců budou na základě klasifikace přepočítány koeficienty dle vyhlášených kategorií stojící a sedící. (Dle pravidel IPC- WPAS faktor list 2021/2022- World para alpine skiing). Tento závod představuje jedinečnou možnost, kdy si začínající sportovci (bez věkového omezení) mohou vyzkoušet standardní závod dle pravidel mezinárodní federace.

 

Hlavní organizátorce – Iloně Pavlové jsme položili několik otázek ohledně chystaného závodu.

Jak dlouho se takové závody připravují?

Já už je vlastně chystám druhý rok. Protože vloni nám je z rozhodnutí vlády zrušili. V současné době probíhají intenzivní přípravy – už asi 3 měsíce - a je třeba do toho zaangažovat velké množství subjektů (SKV Praha, Český PARA sport a UK FTVS) a lidí – asistentů, dobrovolníků a pomocníků. Za zmínku stojí i značná pomoc z řad studentů oboru APTV UK FTVS. Dále je třeba mít také spojence v místě konání – Ski klub Lipno, Resort Lipno a Hotel Element, který přizpůsobil ceny za ubytování tak, abychom se vešli do rozpočtu. A cena je vskutku více, než příznivá. Z toho máme obrovskou radost, protože hotel leží hned pod sjezdovkou. Také bych ráda zmínila pomoc od SKI klubu Rokytnice, kde nám půjčili závodní čísla.

Co všechno obnáší příprava takových závodů?

Cokoli si dovedeš představit. Od nápadu, přes zvolení spolupracujících organizací, lidí, termínu a místa, vypsání žádostí o přispění, oslovení sponzorů a stanovení PR strategie. Dále od sepsání a rozeslání pozvánky pro případné účastníky, přes kontrolu startovného, až po přípravu startovní listiny, rozřazení do klasifikačních skupin, stavbu trati a bodové ohodnocení po závodech. Hlavně jsme výborně spolupracující team, a toho si moc vážím.

Kde ses naučila, jak se mají závody pořádat?

Vlastně už v mládí na studiích - vystudovala jsem obor Aplikovaná tělovýchova na FTK UPOL. Strávila jsem tedy se spolužáky značnou část studia na Červenohorském sedle, kde se pořádaly nejrůznější závody. Po studiích jsem v Olomouci založila SK APA Olomouc, kde jsem měla asi 120 sportovců lyžařů z celé ČR a dělala jsem závody Český pohár, Moravský pohár a Mistrovství ČR. V té době jsem byla i klasifikátor zimních sportů handicapovaných lyžařů pro ČR. V tomto případě je to poměrně odborná věc, která je zaměřená na přesnou klasifikaci, která musí být vhodná a musí se v jednotlivých disciplínách dodržovat, aby nikdo nebyl znevýhodněn. Ráda bych, aby se zde znovu obnovilo motivačně-soutěžní lyžovaní handicapovaných sportovců. V minulých 15 letech se u nás takovéto závody nekonaly. V současné době pořádá v rámci FIS Handicap kvalifikační lyžařské závody pan Dušek na vrcholové úrovni.

Páni, 15 let bez závodů je dlouhá doba…

To ano. Tady je potřeba vyzdvihnout prvotní impulz ředitelky SKV Praha Míši Krunclové, která pro myšlenku lyžařských závodů handicapovaných dokázala nadchnout nejen mě, ale i další velkou skupinu srdcařů – včetně lidí z Českého PARA sportu, kteří se s námi do toho pustili. Mé srdce lektora somatopedie zase zaplesalo, že do projektu mohu zapojit své studenty z oboru Aplikovaná tělesná výchova - APTV FTVS UK, pro které bude účast v roli dobrovolníků a organizátorů velice přínosná, neboť studenti, kteří se v tomto oboru vzdělávají a rozvíjí, posbírají cenné zkušenosti a podniknou další krok k tomu, aby se stali našimi budoucími odborníky v této oblasti.

Kolik tedy bude nakonec na startu závodníků a v jakých kategoriích?

Nakonec bude necelých 30 závodníků - z toho dvě ženy. Podařilo se, že opravdu přijedou lidé z celé ČR, což je super, protože dojde k porovnávání sil závodníků z celé republiky. Nakonec budou soutěžící závodit ve dvou kategoriích – sedící (monoski) lyžaři a stojící (amputáři) lyžaři. Uvažovali jsme také o účasti nevidomých lyžařů, tam je ale potřeba, aby nevidomý lyžař už byl sehraný se svým trasérem, což představuje týdny až měsíce tréninku. Ti když se v této kategorii přihlásili, úplně začínali s lyžováním, a v rámci závodů není až takový prostor na individuální trénink, a také nebylo v našich silách nevidomým sehnat traséry, proto jsme byli nuceni od této kategorie nakonec upustit.

Jak bude celý závodní víkend probíhat?

V pátek se účastníci sjedou a ubytují na místě. Večer proběhne rozprava a klasifikace. V sobotu bude měřený trénink s profesionální časomírou. Večer pak proběhne rozlosování, připomenutí pravidel závodu a ostré načasování nedělních závodů, aby každý věděl, kdy a kde přesně má být. V kolik bude startovat a tak. V neděli ráno se účastníci nasnídají a sbalí – přes poledne proběhne závod a poté vyhlášení a odjezd domů.

Jak se na takovou akci shání sponzoři?

To je jediná věc, ve které se já neangažuji. Já to sice celé organizuji, ale shánění peněz a sponzorů spadá do kompetence ředitelek spolupořádajících organizací - SKV  Praha Míši Krunclové a ČPS Radky Kučírkové. Spolu jsme pouze konzultovaly obsah žádostí.

Tak přeji pevné nervy i zdraví a hlavně, ať se o závodním víkendu vše vydaří!

Děkuji za přání a těším se na všechny na Lipně.