1. kolo ČPEV 2013/2014

| Florbal |Štěpán Karásek

Poslední zářijový víkend byl prosluněný, náš florbalový tým jej ale naplnil florbalem.

Letošním pořadatelem prvního ligového kola byl jako každoročně Sportovní klub vozíčkářů Praha. Stejně jako loni, tak i letos se toho kolo odehrálo na naší tréninkové hale Tj Ruzyně.

Zatímco nejúspěšnějšímu českému týmu ze srpnového turnaje United České Budějovice se i s několika nováčky v týmu dařilo, „pták Fénix“ našeho pořadatelského SKV Praha ComAp Teamu po úvodní prohrané bitvě o Prahu s Tatranem povstal z popela pod vedením nového trenéra Vladimíra Maříka.

Sezónu Česká pojišťovna extraligy vozíčkářů 2013/2014 otevřel duel dvou pražských týmů SKV Praha ComAp Team vs. Tatran Střešovice. Doslova ihned po úvodním vhazování a po chybě obránce Tatranu se do bezprostřední blízkosti tatranské branky a tedy do vyložené šance dostal Štěpán Karásek. S možností skórovat snad nejrychleji v historii soutěže však nenaložil dobře. Jakoby se zalekl lesku podnosu, na němž mu byla tato pochoutka naservírována, zazmatkoval a míček poslal nesmyslně mimo branku. Následující průběh naší hry byl možná ovlivněn tímto nezdarem, našim střelcům se nepodařilo umístit míček do tatranské sítě, naopak kanonýr Tatranu Zdeněk Krupička prostřelil našeho brankáře Honzu Mrázka. Druhou třetinu jsme zvládli stejně jako Tatran bez inkasované branky. V poslední třetině nás za naši nedůslednou hru potrestal ještě dvakrát kapitán Tatranu Krupička a díky jeho přihrávkám po jedné brance přidali i nováček ligy Jan Natov a Jan Hamák a na tabuli pro skóre tak po závěrečné siréně svítil nelichotivý výsledek 0:5.

Před naším druhým zápasem se odehrála další dvě utkání, v nichž si po dramatickém průběhu poradili Basseti z Mostu s plzeňským Meteorem v těsném skóre 4:3 a obhájce ligového titulu FBC ABAK Ostrava překonal našeho přemožitele ze Střešovic celkem jednoznačně 4:1.

Nás čekal duel s SKH Meteor Plzeň, v němž jsme měli být jasnými favority. Štěpán Karásek požádal trenéra o nasazení do obranné linie a toto zatažení zpět se zdálo bý krokem kupředu. Soupeř, jemuž jsme dobrou obranou prací nedovolili prakticky nic, však vzdoroval déle, než bychom si přáli. V čase 10:30 se před první přestávkou po skvělé přihrávce nové posily SKV Praha ComAp Teamu Františka Synka prosadila hrající vedoucí oddílu Dominika Horáková. Během druhé a třetí třetiny se skóre pro SVK Praha ComAp Team postupně zvyšovalo. Svůj hattrick v novém dresu zažil Fanda Synek, o gól úspěšnější byl novopečený obránce Štěpán Karásek a celkovou výhru 10:0 nad plzeňským Meteorem završil dvěma góly náš kapitán Jan „Rajčí“ Rajznover. Úkol jsme tedy splnili a přesvědčili se, že soustředěný výkon musíme podávat opravdu v každé minutě zápasu, a to s každým soupeřem.

Sobotu pak uzavřel duel United České Budějovice vs. FBC Abak Remedicum Ostrava. Budějovičtí si v první třetině vytvořili náskok 3:1 a v poslední hrací části přidal „branku jistoty“ zkušený z nejzkušenějších František Pürgl. United ČB - 4, FbC ABAK Ostrava – 1.

Nedělní ráno jsme se měli utkat v souboji s favorizovanými Českými Budějovicemi. Do zápasu jsme nastoupili v plné síle a odhodlaní. Následný obraz hry byl pro všechny přihlížející a hlavně pro hráče Budějovic nečekaný. České Budějovice nebyly schopné vstřelit skvěle chytajícímu Mrazíkovi gól, naopak se náš tým dostal několikrát do protiútoku. My i Jihočeši jsme si připsali na konto několik neproměněných šancí a obrany obou týmů v čele s gólmany (za nás Jan Mrázek s 15 zákroky a Jiří Němec na straně druhé s 10 úspěšnými zásahy proti našim útočníkům) tak dominovaly. Vzhledem k průběhu zápasu jsme mohli stejně jako České Budějovice vyhrát už v základní části, ale na konci třetí třetiny byl vzájemný stav utkání 0:0. Stejně jako loni tak i letos o výhře nebo prohře našeho týmu rozhodovaly samostatné nájezdy. Tady se projevily brankářské zkušenosti Honzy Mrázka, který zlikvidoval oba nájezdy protihráčů. Naopak náš tým po excelentních gólech Karáska a Synka vyhrál náš tým.

Do konce prvního extraligového kola zbývaly už jen tři zápasy. Dvakrát proti sobě nastoupily týmy Ostravy a Mostu, ze kterých Ostrava vyšla jako vítěz, a to shodně 6:1. Předposlední zápas tohoto kola sliboval zajímavou podívanou. Proti sobě nastoupili budějovičtí United proti našemu přemožiteli Tatranu Střešovice. Jihočeši v neděli zažili výsledkový útlum a i v druhém nedělním utkání propadli taktéž v samostatných nájezdech. Za mohutné podpory tatranských fanoušků nakonec vyhrál Tatran Střešovice 4:3.

Celkem jsme si z toho ligového kola „odvezli“ 5 bodů, což nás všechny jistě povzbudí k intenzivnějšímu tréninku pod vedením Vládi Maříka. Pevně věříme, že se nám bude dařit i na druhém ligovém kole, které se bude konat na konci října v Nové Pace.

Závěrem patří poděkování hlavní  pořadatelce tohoto setkání Dominice Horákové, všem ochotným asistentům, kteří pomáhali u stolku rozhodčích a v neposlední  řadě všem hráčům, kteří se na hřišti chovali v duchu fair play a neupřednostňují bezpodmínečný výsledkový  úspěch před skutečným úspěchem sportovním. Děkujeme.