Začátečnický potápěčský kurz 2018

| Potápění | Tomáš Kratochvíl, foto: T. Kratochvíl, J. Bečka

V týdnu 21. 5. – 24. 5. 2018 se uskutečnil potápěčský kurz pro začátečníky, kteří si mohli vyzkoušet přístrojové potápění v bazénu i v otevřené vodě. Potápěčský kurz se uskutečnil ve spolupráci SKV Praha a Centrum Paraple. Potápěčské služby zajišťovali instruktoři potápění z organizace Restart.

Vše začalo pondělním dopoledním příjezdem a následovalo ubytování v Parapleti. Po obědě všichni společně vyrazili na ponor do bazénu Výstaviště Holešovice. Bazén je sice bezbariérový, ale výtah během provozu odmítal spolupráci, tak museli asistenti nejen výstroj, ale i většinu vozíčkářů vytahat po schodech.

Během potápění se sice výtah podařilo zprovoznit, ale nakonec opět vypověděl službu, tak asistenti museli znovu vynaložit svou sílu a pomoct vozíčkářům po schodech dolu. V bazénu vozíčkáři trénovali základní dovednosti, které jsou zapotřebí zvládat při potápění, např. vyrovnat tlak v uších, vylít masku, vyndat z úst pod vodou automatiku a vložit jinou, apod.

Po potápění následoval odjezd zpět do Paraplete, večeře a pak prezentace sportů SKV Praha se zaměřením především na potápění. V úterý dopoledne byla naplánovaná posilovna, po obědě výlet do technického muzea a po večeři jsme vyrazili na potápění do bazénu Slávie Praha. Tento bazén je bohužel bariérový, tak asistenti museli s vozíčkáři absolvovat schody do šaten a následně i brodítko a schody u bazénu. Potápění končilo ve 22:00 hod, tak středeční ráno bylo odpočinkové. Po obědě byl přesun do lomu Bořená hora, kde si účastníci vyzkoušeli poprvé potápění v otevřené vodě. Viditelnost byla docela dobrá, tak si to všichni užili. Pod vodou viděli mimo jiné vrak vrtulníku i hejna ryb. Počasí nám přálo, tak se po vynoření mohli všichni ohřát na sluníčku. Večer jsme odjeli zpět do Paraplete, kde jsme měli grilovací rozlučkový večer.

Ve čtvrtek ráno nastalo balení a po obědě přesun do lomu Bořená hora, kde se uskutečnil druhý ponor v otevřené vodě. Počasí se pomalu kazilo, tak jsme spěchali, abychom stihly ponory, než přijde bouřka. Poslední potápěči vylézali z vody již za deště, ale zvládli jsme to. Nakonec jsme se v místním bufetu občerstvili, pak následovalo loučení a rozjezd k domovům.

Kurzu se účastnilo 5 vozíčkářů a všichni byli moc šikovní. Jeden z nich za námi dorazil hned následující den v pátek do lomu Leštinka, kde s naší potápěčskou partou strávil víkend potápění v tomto lomu. Další vozíčkář projevil zájem o tréninky potápění a absolvování kurzu pro získání potápěčské licence.

Opravdu velké díky patří za obrovské nasazení našim asistentům i instruktorům potápění z Restartu!!! Akce se uskutečnila za podpory OKsystem, a.s., MČ Praha 10 a Magistrát hl. m. Prahy.