Potápění a cyklistika v Rakousku

| Potápění | Kristýna Ševčíková, foto: K. Ševčíková, L. Mirčeva, T. Potůček, Miroslav Vladyka, Tomáš Miko, M. Behůň

Ve dnech od 27. 7. do 30. 7. 2017 se konalo soustředění potápěčského oddílu SKV Praha u rakouského Atterského jezera. Akce se účastnilo sedm hendikepovaných potápěčů.

Letos se náš potápěčský oddíl vypravil k Atterskému jezeru, které se nachází v rakouských Alpách v pohoří Salzkammergutberge. Jeho rozloha činí necelých 47 kilometrů čtverečních a je tak třetím největším jezerem v Rakousku. Průzračná voda má kvalitu pitné vody a v letních měsících dosahuje teploty až 25 stupňů. Toto kouzelné místo je oblíbené nejen mezi potápěči, ale i plavci a jachtaři. Dalším turistickým lákadlem je nespočet tras pro cyklisty a v neposlední řadě krásná příroda.

Celá naše početná výprava 41 lidí a tří psů se sjela ve čtvrtek odpoledne v kempu s názvem Grabner, který se nachází na jižní straně jezera. Bylo pošmourno a chvílemi i pršelo, ale nám to nevadilo, byli jsme fascinováni krásou okolních hor. Po krátké exkurzi kempu, který převážně tvořily karavany s předzahrádkou, se naši asistenti a dobrovolníci pustili do stavby stanů. Během hodiny vzniklo malé stanové městečko. Poté proběhl první brífink s grilovačkou a šlo se spát.

Páteční ráno bylo chladné, ale slunečné. Sešli jsme se u společné snídaně a začali se chystat na ponor. Někteří z nás měli obavy ze studené vody, vzhledem k tomu, že nad ránem vydatně pršelo. Nervozita opadla s příchodem k jezeru, byla to nádhera! Děti našich asistentů a dobrovolníků naskákaly do vody, tak jsme si říkali, že v neoprenu to bude brnkačka. Do vody jsme se dostávali přes zpevněný přístup pro lodě. Díky rannímu dešti byla voda zkalená, a tím i snížená viditelnost. Ale radost z ponoru nám to nezkazilo a byli jsme rádi i za těch pár okounů, kteří se kolem nás mihli. Odpoledne opět střídavě pršelo a program byl volný. Někdo věnoval volný čas odpočinku ve stanovém městečku, jiní šli na procházku nebo podnikli vyjížďku na kole.

Sobotní ráno bylo prosluněné a v tomto duchu se nesl celý den. Po snídani jsme se vypravili k jezeru a proběhlo focení naší početné party. Připlavaly se na nás podívat i labutě, které pak děti krmily. Měli jsme radost, že se počasí umoudřilo a plán byl jasný – výlet po okolí. Rozdělili jsme se do tří skupin. První se začala připravovat na vyjížďku na kolech a druhá plánovala trasu pro pěší turistiku. Rozhodně bylo co objevovat, příroda v rakouských Alpách je skutečně kouzelná. Třetí skupina se jela potápět na jinou lokalitu. Většina vozíčkářů si po návratu z výletu nenechala ujít i odpolední ponor.

Já jsem patřila do první skupiny a chystala jsem se na svoji vůbec první vyjížďku na elektro-handbike, který mi zapůjčil Sportovní klub vozíčkářů Praha. Byla jsem nervózní a říkala jsem si, jestli to vůbec zvládnu. Po pár kilometrech jsem byla nadšená! Část trasy jsme jeli po cyklostezce a dále jsme pokračovali po silnici. Zjistila jsem, že rakouští řidiči jsou velmi ohleduplní a cítila jsem se bezpečně. Dojeli jsme do cíle, což bylo u kavárny se zmrzlinou, kde jsme se občerstvili. Vzhledem k mému nadšení z jízdy jsme se s Tomem, Edou a Bárou rozhodli pokračovat k Měsíčnímu jezeru (Mondsee). Chvílemi jsem nevěděla, jestli se mám dívat doleva či doprava – průzračně modré jezero, krásná příroda a majestátní hory, prostě nádhera! Výlet se vydařil a ujeli jsme neuvěřitelných 55 kilometrů.

V neděli bylo opět slunečno a mrzelo nás, že naše soustředění končí. Zorganizoval se poslední ponor, který byl úspěšnější než ty předešlé. Viditelnost byla velmi dobrá a připluly se podívat i štiky. Poté už se vše točilo kolem balení a příprav na cestu domů.

Za tyto nepopsatelné a nezapomenutelné chvíle děkujeme především našim asistentům, potápěčům z Restartu, dobrovolníkům a partnerům SKV Praha.

Akci podpořily firmy OKsystem a.s., HUDYsport a.s. a MČ Praha 10.