Zakončení sezóny podle představ.

| Outdoor | Michaela Krunclová

Pořádný závěr letní sezony se konal 13. - 17. 9. v našem hodně oblíbeném penzionu Mauritz na Šumavě. Každý rok zvažujeme, jestli se vracet na stejné místo. Pokaždé se sami přesvědčíme, že tohle místo je k tomuto účelu přímo stvořené. Ze statku na Vás dýchne šumavská nálada, kterou podtrhne majitel, naprostý pohodář a úžasný hostitel.

Na tuhle sezonu a poslední akci léta budu s radostí živě vzpomínat, minimálně do zimní sezony. Šumavská akce byla hodně zpestřená účastí velké sportovkyně Peggy Marvanové, kterou už leckdo zná. Její výkony na extrémních závodech na kolech jsou obdivuhodné. Navíc její pohodová a optimistická nálada dokonale zapadla do naší party sportovních nadšenců.

A jak to všechno proběhlo. Sešli jsme se ve středu k večeru v počtu sedmi vozíčkářů a stejného počtu našich božích asistentů - dobrovolníků. Večer u krbu s dobrým pivečkem a skvělou banánovicí od Vaška Kneifla jsme zvesela zahájili akci. Proběhlo plánování kam a kudy. Přestože jsme kolečko - Nová Pec - Dobrá s hospůdkou u Němečka - Stožec - a zpátky do Bělé již vícekrát absolvovali, byla to zaručená volba pohodové jízdy pravou Šumavou na první den, kdy navíc ještě mělo být celkem pěkné počasí.

Ve čtvrtek po nasycení dravé smečky jsme naskákali do strojů a vydali se na cestu. Šumava je už během září liduprázdná, proto jsme si její úžasnou přírodu plnou lesů, kopců a říček vychutnávali v plné kráse. Večerní návrat podtrhla výborná večeře. Místní lahodný pstruh nám děsně šmakoval.

Na páteční dopoledne nám zařídila dost dobrý program Jíťa Burianová. Dopoledne v Boubínském pralese s průvodcem milujícím tato místa. Plán byl jasný: naházíme handbiky do aut, dojedeme 40 kilometrů k parkovišti pod boubínský prales a po prohlídce naskáčeme do kol, vrátíme se zpátky na kolech pomocí vlastních sil a naše dobré duše asistentské potom převezou auta zpět. Prohlídka byla skvělá. Náš průvodce nás díky své lásce k Šumavě zasvětil do historie a současného života těchto míst s humorem a nadšením. Je jasné, že šumavský prales je v kopci a tak naši asistenti, kteří nám pomáhali vzhůru a zároveň se snažili držet tempo nadšeného vypravěče, celou cestu situaci komentovali slovy: "Tak po tomhle nás na kola nedostanete". Zároveň jsme však všichni hltali zajímavosti o zásahu lidí do života lesa a jeho proměnách.K autům jsme dorazili ve dvě, a to jsme našeho průvodce museli zastavit v záživném vyprávění, abychom měli šanci na handbicích dojet zpět k našemu penzionu, ještě než padne tma. K mé radosti se nakonec nikdo z cesty na kolech nevyvlékl. Šumavské počasí nám pomohlo, dojeli jsme do cíle téměř suší i přes deštivou předpověď. Večer náš tým cyklistů doplnily naše tři další skvělé asistentky, které si zakončení letní sezony nechtěli nechat utéct. Jana, Kačka a Tania pomohly rozjet večerní náladu. Benny náš kovboj vytáhl kytárku a krásně nám celý večer hrál. To byla radost.

Sobota byla podle předpovědi deštivá. Jenže to nás nemohlo ani naštvat ani odradit. V dešti jsme najeli 20 kilometrů i s přejezdem přívozem do Horní Plané. Odpoledne jsme si nechali hlavy zavařit u zážitkové hry od Eriky Kovaříkové z Neohráno - www.neohrano.cz. Pokaždé, když potřebujeme hru na zpříjemnění akce, pro nás nachystá neotřelý hrací oříšek. 

Večer jsme se nechali zanést na neuvěřitelné putování naší Peggy Marvanové. Ta měla dvouhodinovou přednášku o její účasti na závodě v Laponsku, který tento rok s přítelem Adamem, jako vůbec první na světě dokončili a o cyklistickém závodě Amerikou, kde s přítelem bez jištění najeli v létě 2017 přes 4 400 km, kdy Peggy dojela první a Adam 27. To že to všechny vzalo za duši, bylo jasné podle dvojhodinového naprostého ticha. Navíc nás tento večer poctil návštěvou náš kamarád a skvělý kytarista Honzík Krauskopf. S Bennym nám zahráli, tak že nám málem oka nezůstala suchá.

Neděle ukázala, že jsme fakt velcí sporťáci. I přes nepříznivou předpověď nás Šumava zlákala k dalšímu cyklo výletu směr Jelení a Schwarzenberský plavební kanál. Po návratu jsme pobalili a rozjeli se k domovům, natěšení na další sportovní zážitky.

Jako pozorovatel a účastník všech akcí za poslední tři roky musím uznat, že jsme sehraná parta, která si outdoorové akce užívá na plné pecky.

Za celou sezonu děkuji všem nenahraditelným asistentům - dobrovolníkům, bez který by náš outdoorový oddíl nebyl schopen realizovat žádné sportovní akce. Děkujeme všem podporovatelům, kteří nám finančně pomáhají se sportem pro vozíčkáře. Tuto sezonu nás významně podpořili: Městská část Praha 10, ČEPS, a. s., Kolektory a.s., Innogy a.s., ČSOB a.s.

Outdoorový oddíl ukončil sezonu 2017 a již se těší na sportovní radosti v roce 2018.