Salza 2017

| Outdoor | Miroslav Dobrovolný

Salza patří k nejkrásnějším řekám v Rakousku. Protéká hlubokým údolím pod Hochschwabem, což je vápencové pohoří ve Štýrsku. Na řece se střídají široká údolí a úzké soutěsky, kde téměř nemáte čas zdvihnout oči od divoké vody. Účastníci našeho kurzu, který se konal 31. 8. -3. 9., byli z různých koutů republiky, dokonce i ze zahraničí (ze Slovenska), tak jsme se postupně všichni sešli v menším, ale krásném kempu ve Wildalpenu.

Protože část účastníků přijížděla rovnou z práce, sešli jsme se až ve večerních hodinách. Následovalo krátké seznámení, uvítání a poté se šlo rovnou na stavění stanů a vybalování. Museli jsme si pospíšit, protože slunce velmi rychle zapadalo za horizont, ale vše dobře dopadlo. Usínali jsme s velikým očekáváním a natěšením, co náš čeká v následujících dnech.

Ráno jsme se probudili a všude se vznášel lehký opar. Hlad jsme zahnali ještě čerstvým pečivem z domovů a horkým čajem. Když jsme byli připravení, čekala nás cesta auty na místo startu. Na parkovišti jsme udělali malé technické a informační přípravy, nafouknutí gumových lodí a také přepravení vozíčkářů do vody. Zabralo to nějaký čas, ale o to víc jsme se těšili. A mohlo se vyrazit!

První úsek byl spíše seznámení s vodou a jejím okolím. Měli jsme spousty nováčků, proto jsme vybrali klidnější úsek řeky.

Po krásné a klidné několikahodinové jízdě plné kochání jsme dorazili nakonec zpátky do kempu ve Wildalpenu. Tento i další večery jsme převážně trávili vykládáním našich zážitků, nebo jsme vyrazili do nedaleké hospůdky s příjemnou atmosférou.

Následující den nás čekala druhá část sjíždění řeky Salzy. Tato část byla mnohem náročnější než předcházející, ale o to více vzrušující a zábavná. Trasu zakončoval krásný pohled na rozvodněnou řeku mezi soutěskami hor.

Další den nás čekalo putování na nedalekou řeku Enns, 50 km vzdálenou od našeho tábora. Tento úsek byl nejkratší ze všech, ale účastníci si mohli sjet část, která byla náročná i pro zkušené vodáky. Byl to už velký adrenalin, avšak vyvážený ohromným pocitem při zdolání řeky. Ta prochází Národním parkem Gesäuse, s jiným typem krajiny, ale neméně dech beroucím. Tuto trasu jsme zakončili poměrně brzo, proto jsme si mohli dovolit i návštěvu malé, útulné restaurace. A také krátkou procházku skrz tento výjimečný park. Poslední večer jsme si užili všichni dohromady u jednoho stolu.

Asistenti dostali školení záchrany a pohybu v divoké vodě. Byla to opravdu dobrá a silná zkušenost.

Následně už bez lodí jsme dováděli v menších peřejích u tábora ve Wildalpenu. Poté následovalo balení, vyfukování lodí a veškeré přípravy k odjezdu.

Vše dopadlo podle plánu a hurá domů. Byl to úžasný kurz, plný zážitků a spousty zkušeností. Byla zde suprová parta lidí, užili jsme si spousty zábavy a náramně jsme si padli do noty.

Velké poděkování patří našim partnerům, zejména však společnosti Kolektory a.s., za podporu!

Vodě ZDAR!