Martina Vejvodová

Potápění

Jmenuji se Martina Vejvodová, jsem na vozíku kvůli spinální svalové atrofii, což je progresivní nemoc, kdy mi postupně slábnou všechny svaly. Není to lehké, ale beru věci, tak jak přicházejí a snažím se žít aktivně a naplno. V současné době pracuji v knihovně, kde se zabývám tvorbou odborných rešerší. Po gymnáziu jsem získala magisterský titul na Filosofické fakultě Karlovy univerzity v oboru Informační věda a knihovnictví a jsem ráda, že své znalosti tak mohu uplatnit v praxi. Ve volném čase ráda cestuji, chodím se bavit s přáteli, navštěvuji kulturní akce, zajímám se o film, hudbu a umění a ze sportu se věnuji plavání a přístrojovému potápění. Žiji ve společné domácnosti s partnerem Vaškem, kde nám pravidelně zpříjemňují dny jeho dvě úžasné dcery.

Přestože moje nemoc se postupně zhoršuje již od dětství, měla jsem vždy kladný vztah k pohybu. I když jsem nikdy v podstatě nemohla dělat žádný klasický sport, vždycky jsem milovala vodu. Plavat jsem se naučila již v 5 letech, a protože voda nadnáší, vždy jsem byla nadšená z toho, že ve vodě se dokážu hýbat mnohem snadněji než na suchu a všechny vodní aktivity mě bavily. I přesto, že se můj zdravotní stav horšil a já už neuplavala tolik jako dřív, zjistila jsem, že i jakýkoliv jiný pohyb ve vodě má pro mě význam z hlediska rehabilitace a nadále jsem vodní prostředí vyhledávala.

Když jsem pak měla možnost před cca 7 lety vyzkoušet přístrojové potápění, což mě odedávna lákalo, okamžitě jsem toho využila a … našla jsem svou novou vášeň! Od té doby mě to nepustilo a využiji každou možnost se zanořit a vychutnávat si tu volnost pohybu pod vodou a pozorovat krásy podvodního světa. Potápění je pro mě relax, dobrodružství a rehabilitace v jednom - plus jako bonus super parta lidí.

SKV jsem od roku 2012, ale potápím se již od roku 2008. S SKV je vše jednodušší, podpora oddílu znamená nejen organizační zajištění akcí, půjčování vybavení, ale i finanční příspěvky na asistenci – a bez svého asistenta (a přítele v jednom - Vaška) si nedovedu potápění vůbec představit. Je to totiž sport, který obnáší náročnou přípravu – od oblékání do neoprenu, nošení do vody, strojení do potápěčské výstroje a její příprava po kompletní odstrojení a až k pomoci v sebeobsluze na suchu.

Mým doposud nejkrásnějším zážitkem z potápění byl ponor s mořskými želvami v Egyptě. Snem je pro mě zažít potápění s mantami nebo delfíny, tak snad se mi to někdy splní…