Kristýna Ševčíková

Potápění

Jmenuji se Kristýna Ševčíková a pocházím ze Zlína.

Ve 2 letech mi byla diagnostikována spinální atrofie. Díky tomuto nevyléčitelnému a progresivnímu onemocnění, dochází k postupnému odumírání kosterního svalstva. Momentálně se pohybuji pomocí mechanického vozíku a na delší vzdálenosti používám vozík elektrický. Částečně jsem soběstačná, zbytek zvládám díky velké pomoci rodiny a přátel.

Již od dětství jsem byla hodně aktivní a vrhala se do všeho po hlavě. Moje chůze byla pomalá, tak trochu srandovní a dost často jsem padala. Ale i tak jsem ráda chodila na výlety do přírody, jezdila na kole, hrála tenis a milovala míčové hry. Pohyb, i když omezený, byl pro mne vším a nezastavila mě ani odřená kolena, či vyražený dech.

Postupem času svalová síla ubývala, a tím i moje pohybové aktivity. Během puberty došlo k velkému zhoršení a zvládala jsem jen chůzi s holemi na krátké vzdálenosti. Časem jsem si pořídila vozík, čímž se mi otevřely nové možnosti. Začala jsem se více zajímat o kulturu – chodit na koncerty a do divadla, jezdit na výlety. Oblíbené sporty vystřídal bazén, kde jsem se mohla pořádně protáhnout. Zkoušela jsem různé sporty pro hendikepované, ale většinou jsem zjistila, že jsou pro mě příliš namáhavé a moje svaly to nezvládají.

Jednou mi vyprávěla kamarádka, že si udělala kurz přístrojového potápění pro vozíčkáře. Byla nadšená, mluvila o úžasném podmořském světě, svobodě pohybu pod vodou a skvělé partě potápěčů. Jako fanynku podmořského světa mě to nadchlo.

Začala jsem se zajímat o potápění hendikepovaných a následně se přihlásila do kurzu. První část probíhala na krytém bazénu v Praze. Z počátku mi to moc nešlo, ale jak šel den za dnem, získávala jsem jistotu. Završení kurzu bylo u lomu Leštinka, kde jsme se potápěli. Vyšel krásný májový den, ale voda byla jako led a mě se do ní moc nechtělo. Překonala jsem se, s vidinou moře a můj první ponor do otevřené vody byl úžasný. Viděla jsem obrovskou štiku, bílého sumce, hejna rybek a jiné živočichy. Byla jsem okouzlená a kurz jsem úspěšně zvládla.

Našla jsem sport, který mi dělá radost a moc mě baví. Byla jsem 4x na italské Elbě s potápěčským oddílem SKV Praha a partou potápěčů z Restartu. Potápěli jsme se na otevřeném moři, v několika lokalitách kolem ostrova. Podmořský svět je nepopsatelně krásný a neustále máte co objevovat. Rozmanitost barev a tvarů je fascinující. Momentálně sním o potápění v Rudém moři.