Rozhovor s Dinou Mašínovou, zástupkyní firmy Huawei – hlavního sponzora letošních letních aktivit SKV Praha a Charitativního běhu SKV Praha

| Společné |Tereza Marková

Dina (1973) se narodila v ČR. Celé mládí ale prožila v arabských zemích, kam v raném dětství odcestovala s rodiči – nejprve v Libyi, později v Sýrii a nakonec zakotvili v Saudsko-arabském Rijádu, kde Dina v arabštině vystudovala základní i střední školu. Po maturitě odešla studovat do ČR zubní laborantku. Práci laborantky nějaký čas vykonávala, ale srdce jí plálo po arabském světě – proto založila překladatelskou agenturu a cestovní kancelář pro arabský svět. Tato cestovní kancelář se specializovala na lázeňství a vozila arabské pacienty (vozíčkáře a lidi po úrazech) do rehabilitačních lázní v Jáchymově. Dina je matkou tří dětí – dvou synů a dcery. Při třetím dítěti se rozhodla cestovní kancelář prodat a věnovat rodině. Netrvalo ale dlouho - touha tvořit a pracovat jí před čtyřmi lety zavedla do společnosti Huawei – nejprve do administrativy. V současné době má Dina ve firmě Huawei na starosti dobročinné akce a společenskou odpovědnosti firmy. Jak moc dokáže být firma Huawei štědrá, a v čem spočívá práce donátorky, jsme se zeptali přímo Diny.

Dino, jak se Vám pracuje ve firmě Huawei?

Krásně. Já tu firmu mám nesmírně ráda, protože je to firma z Číny – tedy z východu. Zkrátka východní kultura je úplně jiná než evropská. A mně to v mnoha směrech připomíná kulturu arabskou - a to je mé dětství, takže to miluju. Lidi z východu jsou velice milí, otevření – to je tedy jedním z důvodů, proč tady jsem opravdu ráda.

Co máte ve firmě na starosti?

Mám na starosti takzvané „CSR“ - společenskou odpovědnost firem. CSR dělám částečně třetím rokem, plně od letošního února. Vlastně dělám to, co jsem si vždycky přála - pracuji a hodně komunikuji s lidmi a ještě mám možnost dělat něco dobročinného a smysluplného. Konám dobro jménem naší společnosti.

Můžete přiblížit, co „CSR“ znamená v praxi?

CSR v sobě zahrnuje jak ekologickou, tak filantropickou tvář firmy. V praxi to znamená, že jsme „zelená“ a donátorská firma. Ekologie u nás počíná tříděním odpadu, energetickými úsporami propracovanými do detailu (samo-rozsvěcení a zhasínání na chodbách a toaletách), až po spoustu živých květin v kancelářích, o které pečujeme. Zastáváme teorii, že když chce člověk dělat svět lepším místem pro život, je nezbytné vždy začít u sebe – a to je vlastně i motto naší společnosti. Ale to není vše – ještě máme na starosti charitativní projekty – od jejich výběru, přes spolupráci, až po předání darů. Východní nauky učí člověka, že pro něj má být ctí chovat se štědře a pomáhat potřebným. A naše firma se této filosofie drží.

Jaké charitativní projekty třeba spravujete?

Máme několik pilířů, kam přerozdělujeme značnou část našich zisků. Například:

Seed for future - Semena budoucnosti, jedná se o projekt, kdy se mohou studenti z VŠ technických přihlásit do našeho projektu. My vybereme deset z nich a vezmeme je na 14 dní do Číny – týden s nimi strávíme po památkách a týden ve firmě Huawei.

1000 dreams – pro děti do 11 let - darujeme hračky, knížky a vzdělávací materiály v hodnotě 50 tisíc (do nemocnic a dětských domovů, do malých škol, školek, do léčeben a denních stacionářů)

ICT agens Covid19 – projekt chytré telefony pro seniory - rozdáváme 500 chytrých telefonů těm, kteří je potřebují, například seniorům odříznutým od rodin…

Dalším novým projektem je ICT Academy – projekt, do kterého se mohou zapojit učitelé z vysokých škol a naši odborníci je budou vyučovat nejnovější technologie telekomunikačních sítí a 5G.

Takže hlavní činností firmy Huawei není jen výroba a prodej telefonů, tabletů, chytrých hodinek anotebooků? Můžete mně to krátce přiblížit?

My jsme technologická firma. Huawei je světový lídr ve výrobě infrastruktury - telekomunikačních systémů, komunikačních technologií, informačních technologií a poskytování cloudových služeb. Výroba chytrých zařízení je nadstavba k těmto technologickým systémům. Našimi zákazníky jsou jak jednotlivci, tak domácnosti, ale zejména organizace. Přinášíme digitální řešení pro propojení a inteligentní svět.

Pojďme k naší spolupráci: Jak Vás napadlo spolupracovat se Sportovním klubem vozíčkářů? A jaké další projekty máte v Huawei na starosti?

Máme rádi aktivní život a aktivní styl. SKV Praha je neziskovka, která pomáhá lidem, aby mohli být aktivní, vyplavili si endorfiny, byli šťastní a užívali si život naplno. A to nás velmi zaujalo. Navíc když se lidi sdružují okolo sportu, je to zpravidla záruka dobré party a vlastně v tom je síla společnosti. Takže když přišla nabídka spolupráce – rádi jsme souhlasili. Sport hendikepovaných je zkrátka přesně jedním z cílů, který budeme rádi podporovat, protože to vychází z naší filosofie směřování sponzorských darů.

Smím se zeptat, jakou částkou jste nás podpořili?

Outodoorovým oddílům pro letošní léto jsme poskytli 220 tisíc korun. A pak ještě ceny pro vítěze charitativního běhu (telefony, chytré hodinky…).

Přijedete se podívat na některou z našich akcí?

Ano, ráda bych dorazila i s fotografem a kameramanem na charitativní běh. Snad už vláda uvolní opatření a charitativní běh se bude se moci uskutečnit. V létě bych se pak ráda přijela podívat na nějakou pobytovou outdoorovou akci – třeba na vodu, nebo cyklistický pobyt. Ráda se účastním společenských akcí, přijde mi to obohacující.

Podporuje firma Huawei ještě jiný sport hendikepovaných?

Vy jste první organizací pro hendikepované sportovce. S dalšími zatím nespolupracujeme.

A plánujete spolupráci jednorázovou, nebo dlouhodobou?

Já bych ráda pokračovala i do budoucna. Nejsem zastáncem přeskakování z projektu na projekt. Přijde mi smysluplné udržovat dobře fungující spolupráci.

Znáte se osobně s nějakým vozíčkářem?

Ne, zatím ne. Ale těším se, že se s vámi seznámím na našich společných akcích, protože budeme se Sportovním klubem ve spojení celé jaro a léto.

Věnujete se Vy sama nějakému sportu?

S manželem hodně chodíme. Cyklistice se věnuju jen rekreačně. Sama pak cvičím jógu a pilátes, to mě naplňuje a dodává sílu. A co se týče zimních sportů, tak jsem se před několika lety naučila lyžovat. Za dob mého mládí jsem neměla tu možnost, neb v Saudské Arábii není zrovna moc příležitostí pro zimní sporty… V zimě se mi na horách líbí, ale shrnula bych své lyžařské umění slovy – sjedu kopec J

Děkuji pěkně za rozhovor a budeme, stejně jako Vy, věřit v dlouhodobou spolupráci.